• Посилання скопійовано

Перехідні операції в «єдиноподатника», що перейшов на сплату ПДВ

Підприємство — ЮО на ЄП за ставкою 5%. У III кварталі 2012 р. відвантажили товар на 30000 грн. З IV кварталу 2012 р. ми перейшли на ставку ЄП 3%, тобто стали платниками ПДВ. Оплата за відвантажений товар надійшла у періоді, коли підприємство вже перебувало на ставці ЄП 3%. За якою ставкою ЄП підприємство має оподаткувати надходження коштів за товар, відвантажений у періоді, коли воно перебувало на іншій ставці ЄП та не було платником податку на додану вартість?

Наявність перехідних операцій при зміні системи оподаткування або ставки, за якою оподатковуються операції платника податків, — радше правило, а не виняток. Як випливає із запитання, СГД не змінює систему оподаткування, а тільки ставку ЄП з 5% на 3%, тобто додатково ще реєструється платником ПДВ. Але оскільки відвантаження товару на 30 тис. грн відбулося у періоді, коли суб'єкт господарювання не був платником ПДВ, то у виписаній видатковій накладній сума ПДВ не могла виокремлюватися і податкова накладна також не могла виписуватися: адже таке право відповідно до п. 201.8 ПКУ надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ.

Тобто у бухгалтерському обліку має бути зафіксована господарська операція проведенням у дебет рахунка, де ведеться узагальнення інформації про розрахунки з покупцями (субрахунок 361) з кредитом рахунка обліку доходів від реалізації товарів (субрахунок 702) на повну суму відвантаження без окремого виділення суми ПДВ (такої суми просто немає).


Ця операція є першою операцією, пов'язаною з відвантаженням товару покупцю. Оплата коштів за такими розрахунками буде завершальною операцією. Але оскільки оплату СГД — платник єдиного податку (немає значення, хто він — ФО третьої групи чи ЮО) отримає будучи вже зареєстрованим платником ПДВ, то вся сума включається до бази оподаткування ЄП відповідно до п. 292.1 ПКУ за ставкою, за якою на дату отримання коштів платник ЄП є зареєстрований (тобто за умовами запитання — 3%).

Але слід ще врахувати, що згідно з п. 292.11 ПКУ до складу доходу не включаються, зокрема, і суми ПДВ. Тобто фактично від отриманих на рахунок (до каси) підприємства коштів шосту частину для бази оподаткування ЄП треба відкинути. Але це правило не застосовується до перехідних операцій з тієї причини, що суми ПДВ у них просто немає. Тож сума ПДВ не може відніматися від доходу, і вся отримана виручка, що стосується перехідної операції (у випадку із запитання — 30 тис. грн) повністю включається до доходу, який оподатковується ЄП за ставкою 3%.

Галина БЕДНАРЧУК, «Дебет-Кредит»

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»