• Посилання скопійовано

Як платнику єдиного податку відобразити суму отриманої фінансової допомоги?

Як «єдиноподатнику» (юридичній або фізичній особі) відобразити суму отриманої фінансової допомоги? Чи слід суму такої допомоги оподатковувати ЄП?

Відповідно до ст. 1046 ЦКУ: «За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості».

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей (або інших речей, визначених родовими ознаками) від позикодавця позичальникові. А повернутою позика вважається в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ст. 1046 та ч. 3 ст. 1049 ЦКУ).


Визначення терміна «поворотна фінансова допомога» наводиться у пп. 14.1.257 ПКУ: «сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення». Тому для потреб оподаткування кошти, отримані за договором безпроцентної позики, є поворотною фінансовою допомогою.

У ч. 3 п. 292.11 ПКУ сказано, що до складу доходів платника ЄП не включаються «суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання».

Отже, платникові ЄП — позичальнику треба слідкувати за датою отримання та повернення поворотної фіндопомоги. Адже якщо сума фінансової допомоги, наданої на поворотній основі протягом 12 календарних місяців, не буде повернена позичальнику, у платника ЄП за нормою ч. 3 п. 292.11 ПКУ виникає дохід. Відлік дати отримання починається з дати отримання грошей, про що свідчитиме банківська виписка або запис у касовій книзі, якщо кошти отримано готівкою юрособою — платником ЄП. Фізособи-підприємці касової книги не ведуть, а це означає, що дата отримання позикових коштів може бути зафіксована лише під час внесення коштів на поточний рахунок. Адже відображати отриману поворотну фіндопомогу до моменту визнання доходу (дохід виникне лише в разі неповернення протягом 12 календарних місяців) у книзі обліку доходів фізособам — платникам ЄП не треба.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»