• Посилання скопійовано

Звітність ФОПа - "єдинника", який веде різні види діяльності

ФОП на ІІ групі ЄП займається роздрібною торгівлею і здає в оренду свою квартиру щодобово. Чи потрібно подавати різні декларації за рік за видами діяльності? Чи потрібно подавати різні звіти по найманим працівникам?

Відповідно до ст. 41 Конституції, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Водночас ч. 1 ст. 320 ЦКУ визначено, що власник має право використовувати своє майно для підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Тобто фізособа може розпоряджатись майном, яке належить їй на праві власності, в тому числі і для використання у підприємницькій діяльності як підприємець (незважаючи, що право власності зареєстроване на звичайну фізособу).

Так, суб'єктами права приватної власності згідно зі ст. 325 ЦКУ є фізичні особи. І, як вказує Мін'юст у листі 11.01.2007 р. №19-32/2, право власності на нерухоме майно повинно реєструватись за фізичною особою, а не за фізичною особою-підприємцем. Проте надавати таку нерухомість в оренду за договором, у якому зазначено орендодавцем ФОП, не заборонено.

Тож, якщо ФОП на ЄП ІІ групи займається різними видами діяльності, тобто, як в даному випадку, роздрібною торгівлею (КВЕДи за розділом 47) та надання в оренду житлового приміщення (власної квартири) маючи КВЕД 68.20 (тобто здає квартиру в межах своєї підприємницької діяльності), то всі доходи ФОП, отримані від здійснення підприємницької діяльності, включаються до загального доходу та оподатковуються залежно від системи оподаткування, на якій перебуває ФОП. Відповідно, в даному випадку ФОП подає одну декларацію з єдиного податку.

У випадку, якщо у ФОП немає певного КВЕД, то надавати в оренду свою квартиру він може лише як фізособа з відповідним оподаткуванням. Тобто з доходу від надання квартири в оренду утримується ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.1.4 ПКУ, пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ за ставкою 1,5%.

При цьому, така фізособа за результатами звітного податкового року зобов’язана до 1 травня року, що настає за звітним, подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларує суму отриманого доходу за надання в оренду квартири та визначені суми податкових зобов’язань з ПДФО та ВЗ, що підлягають сплаті до бюджету. 

Тож, лише в цьому випадку буде дві різні податкові декларації. Одна декларація з єдиного податку від здійснення роздрібної торгівлі (як ФОП), друга – декларація про майновий стан на доходи отримані від надання квартири в оренду (як фізособа).

Щодо питання, чи потрібно подавати різні звіти по найманим працівникам, зазначимо, що якщо ФОП один, просто здійснює різні види діяльності, то працівники прийняті та працюють теж на одного підприємця, відповідно і єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ теж потрібно подавати одну,мнезалежно від того, в якому виді діяльності зайняті працівники.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Не відобразили подарунки працівникам в додатку 1 єдиної звітності: як виправити?
    В грудні 2023 року працівникам були видані подарунки та нарахований ЄСВ 22%, проте вони не були відображені у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ІV квартал 2023 року. У додатку 4ДФ єдиної звітності подарунки відображені за ознакою доходу «160». Як виправити додаток 1?
    08.05.2024148
  • Звітність КІК щодо новоствореної юрособи
    Фізособа в листопаді 2023 року зареєструвала підприємство за кордоном (КІК). Дохід по КІК в 2023 році не отримувався. Чи потрібно подавати звітність по КІК за 2023 рік?
    01.05.202437
  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024830
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.2024138
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202487