• Посилання скопійовано

Як облікувати відходи при протруєнні зерна?

Сільгосппідприємство виростило зерно і передало його сторонньому виконавцю для протруєння, після чого зерно використовуватиметься як насіння. Під час протруєння виникли відходи, які утилізуватиме виконавець. Сільгосппідприємство отримало вже протруєне зерно, без відходів. Як обліковувати відходи, отримане зерно?

Щодо загального підходу до обліку відходів

Детально про особливості обліку відходів ми писали тут.

Там ми зазначали, що відходи, які утворюються при виробництві, бувають зворотні і безповоротні.

Відходи є зворотними, якщо від їхнього використання можна одержати економічну вигоду. Зворотні відходи оцінюються за справедливою вартістю, в разі їх реалізації, або в оцінці  можливого  їх використання, якщо відходи використовується на самому підприємстві (див. пп. 11, пп. 12 НП(С)БО 16).

У разі, якщо відходи не можуть бути використані чи реалізовані, вони вважаються безповоротними з віднесенням вартості початкової сировини, з якої вони утворились, на собівартість виробленої продукції. Безповоротні відходи підлягають утилізації.

При цьому сировинні відходи (зворотні та безповоротні) поділяються на:

  • нормативні – заплановані відходи, яких не можна уникнути при виготовлені продукції. Кількість утворення таких відходів передбачається технологією виробництва конкретного виду продукції;
  • понаднормативні – відходи, що перевищують норми, встановлені технологією виробництва. Вони утворюються через: порушення технології виробництва, вимог нормативно-технічної документації на виробниче обладнання, недостатню кваліфікацію робітників тощо.

Згідно з пп. 11 НП(С)БО 16, наднормативні виробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції.

В листі Мінфіну від 15.04.2005 р. № 31-04220-20-17/6687 зазначено, що наднормативні витрати включаються до собівартості, якщо такі витрати не пов'язані з нестачами, псуванням, нетехнологічним використанням та порушенням правил зберігання, за рішенням уповноваженої особи (керівника) підприємства.

 

Щодо загального підходу до обліку зерна

Згідно з нормами Інструкції №291, сільгосппродукцію власного виробництва обліковують на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва», в тому числі насіння, відходи, одержані при доведенні товарної продукції та насіння до належних кондицій тощо.

Таким чином, на рахунку 27 на окремих субрахунках чи аналітичних рахунках обліковується як зерно, отримане з поля, так і зерно, передане для протруєння, і зерно, отримане з протруєння. Тут обліковуються також зворотні відходи.

 

Бухгалтерські проведення

Якщо в даній ситуації відходи є безповоротними нормативними, проведення будуть такі (цифри умовні):

  • Дт 27 (протруювання) Кт 27 (склад) – 200 000 грн (передано зерно сторонньому виконавцю на протруювання в кількості 100 тон);
  • Дт 27 (склад) Кт 27 (протруювання) – 200 000 грн (отримано зерно від стороннього виконавця, в кількості 98 тон, за мінусом безповоротних нормативних відходів 2 тони);
  • Дт 27 (склад) Кт 631 – 30 000 грн (отримано від виконавця послуги протруювання за актом приймання-передачі);
  • Дт 631 Кт 311 – 30 000 грн (оплата виконавцю).

Як наочно видно із проведень, кількість зерна зменшилася на 2 тони, але початкова собівартість не змінилася, та збільшилася на вартість послуг протруювання, і складає 230 000 грн (200 000 + 30 000). І це логічно, оскільки зерно набуло нових якостей – воно стало обробленим насінням, і тому собівартість одиниці такого насіння стає більшою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1212
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202449
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202410
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202471