• Посилання скопійовано

Облік благодійної допомоги, отриманої фермерським господарством

Фермерське господарство отримало гуманітарну допомогу від ФАО - рукави для тимчасового зберігання зерна. Із документів є акт прийому-передачі гуманітарної (благодійної ) допомоги, де є лише кількість отриманих рукавів. Окрім того, отримало за програмою USAID АГРО 1 т мінеральних добрив для основного та припосівного внесення на ярі культури. Із документів ТТН, де вказана кількість отриманих добрив. Як відобразити в бухобліку?

Рукави для зберігання зерна

Зерно в рукавах можна зберігати до двох років. Хоча зберігають переважно кілька місяців, до року. Після чого повторно рукав вже не використовують, а утилізують. Тобто, рукав використовують для одноразового зберігання зерна.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, до запасів відносяться в тому числі малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року. 

Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності і отриманням грошей та їх еквівалентів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг (п. 3 розд. І НП(С)БО 1).

На наш погляд, термін використання рукава вписується в поняття операційного циклу. Тому рукави слід обліковувати в складі МШП, навіть якщо строк зберігання зерна в рукаві перевищить рік.

МШП обліковують на рахунку 22.

Оприбуткування запасів, отриманих у вигляді благодійних внесків (гуманітарної допомоги), цільового фінансування, відображають проводкою (див. п. 5 таблиці додатка 3 Методрекомендацій № 2, від 10.01.2007 р.): Дт 22 Кт 48.

Згідно з п. 12 НП(С)БО 9, первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, справедливою є ринкова вартість активу. 

Тож ФГ потрібно з’ясувати ринкову вартість рукавів, оприбуткувавши за такою вартістю.

Якщо ФГ нестиме власним коштом витрати, пов’язані з отриманням рукавів, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, зазначені витрати збільшуватимуть первісну вартість рукавів. Наприклад, це можуть бути витрати ФГ з доставки рукавів на власний склад.

Відповідно до п. 17 НП(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Таким чином, дохід від безоплатно отриманих рукавів визнається в момент відображення витрат від використання рукавів.

Згідно з п. 23 НП(С)БО 9, вартість МШП, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.

Таким чином, вартість рукавів списується на витрати при передачі рукавів для зберігання зерна: Дт 23 Кт 22.

В цей самий момент відображають дохід: Дт 484 Кт 718. 

Після передачі рукавів для зберігання зерна ФГ веде оперативний кількісний облік таких рукавів. З такого обліку рукави списуються після закінчення зберігання в них зерна і утилізації. Оформляється така операція актом списання. Форма такого акту нормативними документами не встановлена, тому розробляється ФГ самостійно.

 

Мінеральні добрива

Облік мінеральних добрив подібний до обліку рукавів, на тих самих підставах.

Отримані добрива оприбутковуються за справедливою вартістю, з урахуванням витрат, перелік яких наведено в п. 9 НП(С)БО 9, якщо ФГ несло такі витрати.

  • Проведення, за якою оприбутковують добрива: Дт 208 Кт 48.
  • Використання добрив: Дт 23 Кт 208.
  • В цей самий момент визнається дохід: Дт 48 Кт 718.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1212
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202449
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202410
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202472