• Посилання скопійовано

Списання капіталу в дооцінках, якщо ОЗ вже списано

В 1998 р. під час приватизації ЦМК згідно з Актом оцінки визначена сума дооцінки залишкової вартості ОЗ, які і дотепер обліковується на балансі підприємства на субрахунку 411. Хоча більшу частину дооцінених ОЗ протягом минулих років списано. Що робити з цим капіталом?

Як потрібно було списувати?

Дивимося норми п. 21 НП(С)БО 7:

  • При вибутті об'єктів ОЗ,  які  раніше  були переоцінені, перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об'єкта ОЗ включається до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу у дооцінках;
  • Перевищення сум попередніх дооцінок об'єкта основних засобів над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об'єкта ОЗ може щомісяця (щокварталу, раз на рік) у сумі, пропорційній нарахуванню амортизації, включатися до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу у дооцінках; 
  • При цьому до складу нерозподіленого прибутку при вибутті цього об'єкта включається залишок перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок такого об'єкта, що відображений у складі капіталу у дооцінках; 
  • Відомості про суму перевищення попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок об'єкта, що включені до складу нерозподіленого прибутку, заносяться до регістрів аналітичного обліку ОЗ.

Тобто, є два варіанти списання капіталу в дооцінках:

  1. пропорційно нарахованій амортизації дооцінених ОЗ протягом строку амортизації;
  2. одноразово на всю суму в момент вибуття (списання з балансу) дооцінених ОЗ.

Який варіант обрати, підприємство визначає своєю обліковою політикою (див. пп. 2.1, пп. 2.9 Методрекомендацій №635).

Тож залежно від обраного обліковою політикою варіанту підприємство мало списувати залишок дооцінки на субрахунку 411 або пропорційно амортизації дооцінених ОЗ, в період їх амортизації, або в повній суми при вибутті з балансу дооцінених ОЗ, проведенням: Дт 411 Кт 441.

Якщо підприємство цього не робило, то воно припустилося помилки, яку слід виправити. 

 

Як виправити помилку?

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 6, виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

В розглядуваній ситуації помилка впливає на величину нерозподіленого прибутку, тому вона виправляється проведенням: Дт 411 Кт 441.

Проведення роблять на дату виявлення помилки. Але при складанні балансу за поточний рік на суму виправленої помилки коригують залишки на початок звітного періоду (року) – зменшують значення в рядку 1405 «Капітал у дооцінках» і збільшують значення в рядку 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)».

Подавати уточнену фінансову звітність за минулі періоди необов’язково, хоча підприємство може подати таку фінзвітність (див. ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік).

Як визначити суму списання, якщо не збереглися відомості, яка сума дооцінки стосується конкретних об’єктів ОЗ, як списаних, так і тих, що залишилися?

Дати однозначний рецепт без врахування нюансів конкретної ситуації немає можливості. Адже невідомо, яка інформація є, якої не вистачає. Наприклад, це можна зробити пропорційно сумі ОЗ, які дооцінювалися і які ще залишилися на балансі. Або іншим подібним способом.

 

Чи коригувати показники декларації з податку на прибуток?

Списання капіталу в дооцінках не впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Податкових різниць тут немає. Тому, на наш погляд, підстав для коригування немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відходи, які утворилися в результаті переробки давальницької сировини від нерезидента утилізовано: облік та оподаткування
    Підприємство-платник ЄП ІІІ групи за ставкою 3% працює з нерезидентом за контрактом переробки давальницької сировини. В процесі переробки утворюються виробничі відходи. При вивозі готової продукції митний орган визначає, що відходи мають госпцінність та переводить у митний режим імпорту зі сплатою податків за справедливою вартістю. Відповідно до умов договору, відходи на прохання замовника утилізуються на території України. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість утилізованих відходів?
    Сьогодні 09:027
  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202419
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202451
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202411
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424