• Посилання скопійовано

Облік ПК за неодержаними та запізнілими ПН

Підприємство надає послуги, звільнені від ПДВ. Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг? Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими ПН? Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Якщо ПН ще не отримано, чи можна ПДВ включати до собівартості отриманих матеріалів, послуг, які призначаються для використання у звільнених від оподаткування операціях?

У такому разі суми ПДВ включаються до первісної вартості матеріалів, витрат діяльності тощо у кореспонденції з кредитом рахунків обліку зобов'язань (див. п. 9 Інструкції №141, п. 9 НП(С)БО 9): Дт 20, 23, 92 тощо Кт 631, 685.

Тобто, неотримання чи несвоєчасна реєстрація ПН в ЄРПН не впливає на той факт, що суму ПДВ потрібно включити до первісної вартості матеріалів, витрат (якщо придбані послуги), які заздалегідь призначаються для використання у звільнених операціях.

Але після того, як ПН буде зареєстрована і отримана підприємством, воно повинно як відобразити ПК за нею, так і нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, що відображається проводками:

  • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК;
  • Дт 643 Кт 641 – нараховано компенсуюче ПЗ;
  • Дт 644 Кт 643 – зараховані зобов’язання за відображеним ПК і нарахованими ПЗ.

Варто сказати, що якщо ПН зареєстрована в ЄРПН і отримана вчасно, сума ПДВ у первісній вартості, ПК і ПЗ відображаються такими самими проводками.

 

Який термін використовувати для списання ПДВ за неотриманими, незареєстрованими ПН?

Це питання детально ми розглядали тут.

Згідно з пп. 198.6 ПКУ, платник має право відображати ПК протягом 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК.

Якщо протягом зазначеного строку ПН/РК не зареєстровані, відповідна сума списується на витрати. Тобто, наступного дня після останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН в ЄРПН сума ПДВ, що міститься в такій ПН, відображається за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» у кореспонденції з кредитом субрахунку 644 «Податковий кредит», аналітичний рахунок «Податковий кредит непідтверджений».

 

Які бухгалтерські проведення складаються на неодержані ПН і одержані із запізненням?

Ми навели вище такі проводки для підприємства, яке здійснює операції постачання, звільнені від оподаткування ПДВ.

Якщо підприємство здійснює оподатковувані операції, то проводки будуть наступні:

  • Дт 644 Кт 631, 685 – ПДВ за отриманими товарами, послугами, за яким ще не зареєстровані ПН;
  • Дт 641 Кт 644 – відображено ПК з ПДВ за зареєстрованими ПН.

 ***

Читайте також: Списання заборгованості за невідображеним ПК з ПДВ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202413
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202451
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202411
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202473