• Посилання скопійовано

Чи дисконтувати неповернуту безвідсоткову ПФД, надану на рік?

ТОВ на ЗСО надало безвідсоткову ПФД засновнику, який є працівником підприємства з 26.12.2017 р., в сумі 4 млн грн з терміном повернення не пізніше, ніж через календарний рік з дня надання. Повернення відбувалося частинами, але частина допомоги в сумі 3489950,00 грн так і залишилась неповернутою. Чи потрібно дисконтувати таку допомогу?

Дисконтування заборгованості в бухобліку проводиться, щоб у фінзвітності показати реальну вартість грошей на теперішній час – яку суму слід віддати (кредиторська заборгованість), або яку суму отримати (дебіторська заборгованість). Адже вартісна цінність наданих 4 млн грн зараз та повернених 4 млн грн через 2 роки і більше зовсім різна (тобто на одну й ту ж суму грошей в різних роках можна купити різну «вартість»: зараз можна купити більше, ніж потім).

Дисконтування – це приведення вартості майбутніх платежів до значення на теперішній момент.

Ця зміна вартості грошей обумовлена наявністю трьох факторів:

  • інфляція; 
  • здатність грошових коштів приносити дохід; 
  • ризик неповернення коштів (або їх частини) в майбутньому.

Звичайно ж, чим більший проміжок часу між датою надання і датою повернення грошових коштів, тим більше фактор часу впливає на цінність грошей. Цей фактор є істотним, якщо проміжок часу є більшим, ніж 1 рік. А тому в фінзвітності за дисконтованою (або її ще називають теперішньою вартістю) слід відображати саме довгострокову заборгованість.

Теперішня вартість – це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання  в  процесі  звичайної діяльності підприємства (п. 4 П(С)БО 11). 

У зв’язку з цим і визначено формулу для розрахунку теперішньої вартості виданої позики:

PV = FV / (1 + і)n,

де:

  • FV - майбутня вартість грошей;
  • n- кількість періодів.

Отже, дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська, а також та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків.

Виходить, що дисконтувати потрібно майбутні заплановані грошові потоки, для того й у формулі передбачено n кількість періодів, тобто на скільки він запланований (2, 3 роки тощо). У даному випадку період складає 12 місяців, перевищення немає, а те, що засновник не погашає борг по сплину цих 12 місяців, то мова тут вже йде про прострочену ПФД. І від того, що поточна заборгованість стала простроченою, вона не стала довгостроковою, адже вона має бути погашена у будь-який момент на вимогу кредитора. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.

Через це у підприємства виникає дебіторська заборгованість і якщо вона не вчасно погашається, то вона стає сумнівною,  і якщо підприємство розраховує резерв сумнівних боргів, то за методом, який прописаний в обліковій політиці потрібно порахувати резерв сумнівних боргів під суму цієї заборгованості.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»