• Посилання скопійовано

Витрати на проект землеустрою щодо відведення землі під виробничою спорудою: як облікувати?

Після придбання виробничої споруди підприємство почало оформлювати відведення землі. Витрати відбувалися у два етапи. На першому етапі витрати були віднесені на витрати, а на другому сплачено та отримано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування виробничої споруди. Потім укладено з міською радою договір оренди землі. Як в облікувати витрати на проект землеустрою?

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗКУ передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення:

  • або договору оренди земельної ділянки;
  • або договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право оренди земельної ділянки в ч. 1 ст. 93 ЗКУ визначено як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для провадження підприємницької та іншої діяльності.

У ч. 1 ст. 123 ЗКУ зазначено, що рішення зазначених вище органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

  • надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
  • формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки є одним з видів документації із землеустрою (п. «ґ» ст. 25 Закону «Про землеустрій»). 

У разі, якщо проект розробляється в межах договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки, то витрати на розроблення проекту включаються до первісної вартості права оренди земельної ділянки, як нематеріального активу, який належить до групи права користування майном на підставі абз. 3 п. 5 П(С)БО 8.

Первісна вартість придбаного НА складається з ціни (вартості) придбання, мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, а також інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням (п. 11 П(С)БО 8).

Амортизації НА (крім права постійного користування земельною ділянкою) нараховується протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при його визнанні активом (при зарахуванні на баланс, що відображається в обліку проведенням: Дт 122 Кт 154) (п. 25 П(С)БО 8).

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому НА введено в господарський оборот. Суму нарахованої амортизації підприємства відображають збільшенням суми витрат підприємства і накопиченої амортизації нематеріальних активів (Дт 91 (93) Кт 133) (п. 29 П(С)БО 8).

У разі, якщо проект розробляється в межах договору оренди земельної ділянки, то витрати на його розроблення включаються до витрат поточного періоду, які залежно від призначення виробничої складської споруди відображаються за Дт 91 чи Дт 93.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»