Визначення операції з реалізації підакцизних товарів (продукції) у пп. 14.1.212 ПКУ доповнено новим абзацом (ця зміна діє з 1 січня 2022 року): для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів зіпсовані, знищені товари, або товари, наявність чи місцезнаходження яких не підтверджено таким суб’єктом господарювання, у тому числі товари, нестача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі (у тому числі на вимогу контролюючого органу, надану згідно з пп. 20.1.9 ПКУ під час перевірки контролюючим органом), вважаються проданими безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Ця норма не застосовується до випадків, передбачених п. 216.3 ПКУ.
Це означає, що з 1 січня 2022 року такі обсяги підакцизних товарів у роздрібній торгівлі вважаються проданими кінцевим споживачам. Якщо це стосується пива, алкогольних напоїв, то на них потрібно нарахувати «роздрібний» акциз за ставкою 5%.
Відповідно підкориговано і об’єкт оподаткування акцизом, що передбачений пп. 213.1.6 ПКУ: тепер це обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), крім випадків, передбачених п. 216.3 ПКУ.
У сам пункт 216.3 ПКУ зміни не вносилися. Нагадаємо, що він передбачає два випадки, коли акциз щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає:
а) якщо платник акцизу документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим;
б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Тобто факт втрати підакцизного товару (продукції) потрібно документально зафіксувати або довести, що причина втрат пов’язана з природним результатом, причому у межах встановлених нормативів. Дещо на цю тему ми писали тут, тут та тут.
Відповідно підкориговано і п. 216.9 ПКУ, яким визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань для підакцизних товарів, наявність або місцезнаходження яких не підтверджено таким суб’єктом господарювання, у тому числі таких товарів, недостача яких виявлена за результатами інвентаризації, проведеної суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі на вимогу контролюючого органу при проведенні перевірки такого органу, є дата складення відповідного документа, що засвідчує зазначені факти.
Повторюємо, що все це стосується суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – як це визначено у пп. 14.1.212 ПКУ. Тож на нашу думку, оптових торговців алкогольними напоями ці зміни не стосуються.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити