Головна Усі консультації Держрегулювання Підприємництво

Чи може фізособа зробити внесок до статутного фонду з підприємницького рахунку?

Фізособа - засновник приватного підприємства платника ЄП, здійснює внесок до статутного капіталу ПП з підприємницького рахунку від імені ФОП. Які податкові наслідки такої операції для підприємця та приватного підприємства?

Чи може ФОП бути власником корпоративних прав?

Відповідно до ст. 114 ЦКУ учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.

Випливає, що фізособа-підприємець не може бути засновником (учасником) юрособи, а отже, не може здійснювати внесок до майна товариства.

Згідно з ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно зі ст. 325 ЦКУ суб’єктами права власності є фізособи та юрособи. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Тобто законодавством не передбаченого такого суб’єкта права власності як фізособа-підприємець.

Отже, оскільки підприємець не є власником майна, внесок до статутного капіталу фактично здійснюється фізособою, а статус підприємця на операцію не впливає. Як наслідок – відсутність оподаткування внеску.

 

Чи може фізособа сплачувати внесок з підприємницького рахунку?

Водночас згідно з ст. 42 ГКУ, підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом (ст. 44 ГКУ).

Враховуючи вищевикладене, фізособа — підприємець має право вільно користуватися коштами з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Таким чином, ФОП не може бути власником корпоративних прав юрособи, відповідно, внесок коштів з розрахункового рахунку ФОПа до статутного капіталу підприємства розцінюється як такий внесок фізособою (не підприємцем). Отже, за умови сплати всіх відповідних податків і зборів підприємцем такий внесок не призведе до податкових наслідків у нього, а буде враховуватися як внесок від фізособи.

 

Податкові наслідки для юрособи - «єдинника»

Відповідно до пп. 8 п. 292.11 ПКУ до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника.

Отже, внесок до статутного капіталу юрособи, платника єдиного податку не включається до доходу такої юрособи і, відповідно, не підлягає оподаткуванню єдиним податком.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Підприємництво
Теги:
Статутний капітал , Єдиний податок , Підприємці

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі