• Посилання скопійовано

"Єдинник" II групи надає послуги юрособі-платнику податку на прибуток: податкові наслідки

"Єдинник" на ІІ групі надав послуги фізособі, але кошти отримав на розрахунковий рахунок за послуги від юрособи - платника податку на прибуток. Які наслідки від операції для ФОП і юрособи? Чи потрібно "єдиннику" сплачувати податок 15%? Чи можна повернути кошти юрособі як помилково надіслані?

Наслідки для ФОП платника ЄП ІІ групи

Підпункт 2 п. 291.4 ПКУ дозволяє перебувати на ІІ групі платників єдиного податку (ЄП) лише тим ФОП, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

При цьому, що таке "населення", ПКУ не визначає. Тож, податківці весь час надають власні роз’яснення щодо цього.

Зокрема, вони зазначають, що під населенням не може розумітися інша самозайнята особа. Неможна надавати такі послуги і фізособі-нерезиденту – про це ми писали тут. Тому, щоб не мати неприємностей, виходить, що такий продавець має якимось чином дізнатися про статус покупця послуг.

А ось із фізособою, яка є працівником юрособи на загальній системі оподаткування, ситуація цікава. Тут, на думку податківців, визначальним фактором є не те, хто отримує послуги, а те, хто їх оплачує. Якщо оплата вартості послуг надходить на рахунок ФОП - платника ЄП ІІ групи від юрособи, яка не є платником єдиного податку, за найманого працівника, що перебуває у відрядженні, то порушуються умови перебування такого ФОП на ІІ групі платника ЄП.

Про наслідки такого порушення ми писали тут>> 

Коротко нагадаємо про них:

1) з доходу від надання таких послуг ФОП має сплатити ЄП за ставкою 15%. Про це прямо говорить пп. 5 п. 293.4 ПКУ;

2) ФОП має перейти на загальну систему оподаткування з наступного кварталу після того, у якому він надав такі послуги. Про це йдеться у пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ: "Платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та у строки:… у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність".

ФОП має самостійно подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування до податкового органу за місцем обліку. Коли і як це зробити?

Відмова від спрощеної системи оподаткування платниками єдиного податку І-ІІІ груп здійснюється у порядку, визначеному пп. 298.2.1-298.2.3 ПКУ. Для цього суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу відповідну заяву.

3) ФОП має подати декларацію за податковий (звітний) квартал, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, з наростаючим підсумком з початку року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Анулювати реєстрацію платника ЄП першої або другої групи у разі надання ним послуг іншим особам, ніж передбачено умовами перебування у вказаних групах має право і контролюючий орган.

Тобто, якщо платник не здійснив перехід на застосування іншої ставки та надав послуги іншим особам, ніж передбачено умовами застосування першої або другої групи платників єдиного податку, то контролюючий орган, який під час проведення перевірки виявив вищезазначені порушення, має право анулювати реєстрацію такого платника єдиного податку на підставі акта перевірки. При цьому такий платник зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ.

 

Наслідки для юрособи

Оскільки заборона надавати послуги юрособі на загальній системі оподаткування встановлена ПКУ тільки для виконавців – ФОП (ІІ групи платників єдиного податку), для юрособи-замовника негативних наслідків в податковому обліку не буде.

 

Чи можливо повернути кошти юрособі як помилково надіслані

До складу доходу, визначеного пп. 1 п. 292.1 ПКУ, не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товарів (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товарів (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (п. 292.11 ПКУ).

У такому випадку такий ФОП платник єдиного податку може продовжувати перебувати на ІІ групі. Але для цього потрібно, щоб у листі-заяві від юрособи ці кошти були зазначені саме як помилково сплачені. У ситуації, коли оплаті передувало укладення договору або складання рахунку між ФОП та такою юрособою, говорити про помилку недоречно. Щодо повернення цих коштів (не як помилково отриманих) у зв’язку із розірванням такого договору, то податківці можуть вирішити, що цього недостатньо для збереження статусу платника ЄП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»