• Посилання скопійовано

Підрядник зобов’язаний вживати всіх заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником

Підприємець на ІІ групі єдиного податку з КВЕД "виробництво комплектуючих виробів для металургійного обладнання" отримало замовлення від юрособи на загальній системі на виробництво товару із матеріалу замовника. Чи є це замовлення для єдинника послугою з переробки давальницької сировини чи можна вважати виробництвом?

Запитання: Фізособа-підприємець на ІІ групі єдиного податку з КВЕД "виробництво комплектуючих виробів для металургійного обладнання" отримало замовлення від юридичної особи на загальній системі оподаткування на виробництво товару із матеріалу замовника, тобто матеріал давальницький. Чи є це замовлення для єдинника послугою з переробки давальницької сировини чи можна вважати виробництвом? Як правильно оформити договір підряду і накладну на відпуск товару щоб податкова не вважала дане замовлення послугою? Для юридичної особи на загальній системі оподаткування це замовлення буде отриманою послугою чи товаром?

Відповідь: Особливість таких операцій полягає у тому, що сторона, яка передає, зберігає за собою право власності на початкову сировину (матеріали), передану в переробку, і на готову продукцію, отриману внаслідок переробки, а переробник лише надає необхідні послуги з переробки сировини у момент передачі готової продукції замовникові. Операції з сировиною (матеріалами або товарами), яку підприємство передає сторонній організації для переробки, обробки або доопрацювання, належать за своєю суттю до підрядних робіт. Регламентуються вони главою 61 ЦКУ «Підряд». Відповідно до ст. 837 ЦКУ:

1) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник — прийняти та оплатити виконану роботу;

2) договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.


А ст. 840 ЦКУ передбачає можливість виконання роботи з матеріалу замовника. Причому підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу та зобов’язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок. У договорі підряду встановлюються «норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов’язків». Підрядник зобов’язаний вжити заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником, та відповідає за втрату або пошкодження цього майна (ст. 841 ЦКУ). Процес переробки відбувається у такій послідовності:

1) замовник передає переробнику власні матеріали (сировину, товари) для переробки, а переробник приймає їх. Замовник залишається власником сировини, переданої підряднику в переробку, і готової продукції, отриманої від виконавця внаслідок переробки;

2) підрядник виконує роботи, передбачені договором на переробку, здає їх замовнику за актом виконаних робіт у порядку, передбаченому договором. Замовник зобов’язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору, оглянути її та в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові (ст. 853 ЦКУ);

3) підрядник повертає замовнику готову продукцію, виготовлену внаслідок переробки за договором, власником якої є замовник;

4) замовник оплачує виконані за договором роботи з переробки у порядку, передбаченому в договорі.

Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що зазвичай ставляться, на момент передання її замовникові (ст. 857 ЦКУ).

У договорі визначається ціна роботи або способи її визначення (ст. 843 ЦКУ). Але якщо договором вони не визначені, «ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами». Ціна роботи повинна включати відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу. У договорі на переробку встановлюються також строки виконання робіт або їх окремих етапів (ст. 846 ЦКУ), зазначається вартість давальницької сировини. Відповідно до ст. 844 ЦКУ, ціна договору підряду може бути також визначена у кошторисі, який складається підрядником і набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.

Для реалізації договору переробки сировини слід оформити такі документи:

1) договір на переробку (договір підряду);

2) акт приймання-передачі сировини у переробку;

3) звіт переробника про використання сировини, складається у натуральних одиницях і містить дані про:

• кількість отриманої на переробку сировини;

• кількість і асортимент отриманої внаслідок переробки продукції;

• кількість невикористаної сировини;

• кількість відходів, у т. ч. поворотних;

4) акт приймання-передачі виконаних робіт (містить вартісну оцінку витрат на виробництво за кожним видом отриманої продукції);

5) акт приймання-передачі готової продукції з переробки.

При цьому підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу і надає замовникові звіт про використання матеріалу та повертає його залишок. Підрядник зобов’язаний (ст. 841 ЦКУ) вживати всіх заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником, та відповідає за втрату або пошкодження цього майна.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»