• Посилання скопійовано

Отримання коштів ФОП - "єдинника" на рахунок фінансової компанії

ФОП на ЄП планує на умовах комісії надавати на митній території України послуги, отримані від нерезидента. Чи може він для отримання від покупців і подальшого перерахування коштів нерезиденту використовувати рахунок фінансової компанії (ФК)?

Запитання:

Нерезидент збирається надавати електронні послуги користувачам з України через свій інтернет-сайт. Проте для обробки і прийняття платежів в гривнях нерезидент планує залучити українського ФОПа, який фактично буде виступати посередником-комісіонером і ці послуги надаватимуться українським користувачам від імені українського ФОПа. Відповідно, український ФОП буде отримувати кошти на свій бізнес-рахунок в ТОВ «Фінансова Компанія «Фінексперс». 

ФК «Фінекспрес» має відповідну ліцензію НБУ №37 від 29.01.2016 р. на переказ коштів без відкриття рахунків (переказ коштів, оплата через інтернет, оплата рахунків, оплата мобільного зв'язку, оплата покупок в інтернеті.) та свідоцтво Нацкомфінпослуг ФК № 577 від 21.05.2015 р. та залучає відповідних еквайерів для обробки платежів в Інтернеті. 

В кінці кожного звітного періоду (умовно календарний місяць), ФОП перераховуватиме всі отримані кошти за надані послуги нерезиденту, а нерезидент сплачуватиме йому комісійну винагороду окремим платежем (без утримання ФОПом винагороди з отриманих коштів за надані полуги) на банківський рахунок ФОПа в українському банку. 

Запитання:

1. Чи не буде вважатися діяльність українського ФОПа у даному випадку діяльністю з фінансового посередництва, яка є забороненою для ФОПа на 3-й групі ЄП? 

2. Чи повинен ФОП обов'язково перераховувати отримані кошти від користувачів зі свого рахунку в ФК «Фінекспрес» на свій рахунок ФОПа в українському банку? Чи ФОП може відразу здійснювати відправку цих транзитних коштів зі свого рахунку в ФК «Фінекспрес» на: а) банківський гривневий рахунок нерезидента, відкритий в банку України та; б) на рахунки інших користувачів-резидентів України, що відкриті в банках України або в платіжних системах України, зокрема, в ФК «Фінекспрес»? 

3. Якщо ФОП може не виводити отримані від користувачів гроші із свого субрахунку у ФК «Фінекспрес», то з метою обліку доходів ФОПа чи буде достатнім і належним доказом отримання доходу у вигляді транзитних коштів виписка за відповідний період із субрахунку у ФК «Фінекспрес»?

 

Відповідь:

Чи не буде вважатися діяльність українського ФОПа у даному випадку діяльністю з фінансового посередництва?

Згідно з абз. 6 пп. 291.51 ПКУ, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб’єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейерами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом ІІІ ПКУ.

Відповідно до ч. 3 ст. 333 ГКУ фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до листа Держстату від 30.12.2011 р. № 14/3-12/636 до діяльності у сфері фінансового посередництва (крім діяльності у сфері страхування, яку здійснюють страхові агенти, визначені Законом «Про страхування»: сюрвейєри, аварійні комісари та аджастери) за новими КВЕД належать:

 • 64.91 - фінансовий лізинг; 
 • 64.92 - інші види кредитування; 
 • 64.99 - надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.; 
 • 64.20 - діяльність холдингових компаній; 
 • 64.30 - траста, фонди та подібні фінансові суб'єкти.

В розглядуваній ситуації ФОП надає послуги, отримані за договором комісії. За ці послуги отримує кошти і перераховує їх комітенту. А від комітента отримує комісійну винагороду. 

Таким чином, це не фінансове посередництво, а надання послуг, які для ФОП матимуть код КВЕД, прийнятий для відповідних послуг. Тобто, буде той код, який застосовується як для постачання власних послуг, так і послуг, отриманих за комісійним договором.

 

Чи повинен ФОП обов'язково перераховувати отримані кошти від користувачів зі свого рахунку в ФК «Фінекспрес» на свій рахунок ФОПа в українському банку?

ФК «Фінекспрес» надає послуги з переказу коштів (див. тут).

Згідно з порядком здійснення переказу коштів переказ завершується шляхом зарахування коштів на банківський рахунок отримувача. 

Таким чином, на наш погляд, кошти обов’язково мають надходити на банківський рахунок ФОПа, звідки ФОП перераховує кошти нерезиденту.

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Фізособи — підприємці на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Фізособи — підприємці на єдиному податку»

 • МПЗ при переході з 01.01.2023 р. на загальну систему з IV групи ЄП
  Сільгосппідприємство у 2022 році було платником IV групи ЄП. За результатами 2022 р. не виконується умова щодо сільгоспчастки 75%. Тобто, підприємство з 01.01.2023 р. має перейти на загальну систему оподаткування. Чи потрібно для цього подавати якусь заяву та звітність? Як звітуватися щодо МПЗ?
  02.02.202317
 • Платник ЄП IV групи через форс-мажор не платив податки: як подати звітність у 2023 році?
  Через обставини непоборної сили фермерське господарство не сплачувало податки і станом на 31.12.2022 року є податковий борг. Які документи необхідно надати ДПС перед подачею декларації, чи разом з декларацією платника ЄП IV група, щоб не втратити цей статус?
  23.01.2023218
 • Порядок припинення ФОП на ЄП ІІІ групи
  ФОП на ІІІ групі ЄП планує ліквідуватися у січні 2023 р. Як подавати звітність і платити податки? Коли закрити рахунок в банку? Чи можна поворотну фіндопомогу повернути частково тільки в сумі, яка має бути повернута на момент припинення (строк отримання якої до 12 місяців)?
  23.01.2023791
 • ФОП здав декларацію не тієї групи: виправлення в межах граничних строків
  ФОП з ІV кварталу перейшов з ІІ групи на ІІІ групу та подав річну декларацію за ІІ групу, замість ІІІ. Як виправити це, коли не пройшли терміни звітування?
  05.01.20231411
 • Дохід ФОПа - "єдинника" при продажу товару через посередника
  ФОП на ІІ групі ЄП продає товар через посередника (кур’єрську службу). ФОП пробиває вартість товару через РРО і з чеком РРО передає товар кур’єру. Кур’єр доставляє товар покупцям, отримуючи від них оплату. Кошти за продані товари кур’єрська служба перераховує на рахунок ФОП два рази на місяць. В який момент ФОП має показати дохід?
  02.01.2023464