• Посилання скопійовано

Плата за суборенду не вище орендної плати

Фізособа отримала в оренду землю комунальної власності, яку надалі передала в суборенду. Згідно з пп. 288.6 ПКУ, плата за суборенду не може перевищувати орендної плати. Тому суборендну плату встановлено на рівні плати за оренду. Але якщо з суборендної плати утримати податки, вона буде менше плати за оренду. Як вирішити це питання?

Очевидно, в даній ситуації передача землі в суборенду для фізособи є збитковою. Чи можна зробити так, щоб збитків не виникало?

Міркуємо.

 

Розмір плати за суборенду

Згідно з пп. 288.6 ПКУ, плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

Але в ст. 288 ПКУ мова йде про оренду земель державної і комунальної власності. Тому що відповідно до пп. 14.1.136 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Таким чином, якщо фізособа орендувала землю приватної власності, при передачі її в суборенду суборендна плата може встановлюватися в будь-якому розмірі, за погодженням між сторонами, якщо інше не передбачено договором оренди.

Якщо ж фізособа орендувала землю комунальної власності, як у розглядуваній нами ситуації, то дійсно, плата за суборенду не може перевищувати плату за оренду, відповідно до пп. 288.6 ПКУ.

Але якщо суборендна плата буде встановлена у вищому розмірі, ніяких санкцій ПКУ не передбачає. Саме так консультує податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 111.07, ЗІР: «Чи застосовуються штрафні санкції до орендаря земельної ділянки державної та комунальної власності за передачу ділянки в суборенду, якщо плата за суборенду є вищою за орендну плату?».

Але небезпека може бути з іншої сторони. Договір суборенди, в якому сума суборендної плати більша за орендну плату, може бути визнано недійсним (див. ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦКУ).

 

Оподаткування

Дохід від надання майна в суборенду, визначений за пп. 170.1 ПКУ, включається до оподатковуваного доходу платника податку фізособи (пп. 164.2.5 ПКУ).

Тобто, такий дохід оподатковується ПДФО за ставкою 18% (пп. 170.1.4 ПКУ) і ВЗ за ставкою 1,5% (п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).

ПДФО від надання землі в суборенду сплачується за місцезнаходженням землі (пп. 168.4.9 ПКУ). А ВЗ сплачується за місцем податкової адреси орендара, якщо він є податковим агентом, або орендодавця.

Якщо фізособа орендар не є самозайнятою особою, то податок сплачує фізособа орендодавець - протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, в якому отримана суборендна плата (пп. 170.1.5 ПКУ). Надалі сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації, яку має подати фізособа, яка отримує суборендний дохід.

А якщо фізособа орендар є самозайнятою особою, то саме вона виступає податковим агентом і утримує з суми суборендної плати податки і сплачує їх до бюджету.

Причому податковий агент утримує податок із суми доходу за його рахунок (пп. 168.1.1 ПКУ). Тобто, утримується податок, а на руки орендодавцеві перераховується сума за мінусом податків.

А якщо податок сплачує сама фізособа орендодавець, то вона на руки отримує повну суму суборендної плати, з якої потім розраховує суму податків і перераховує до бюджету.

 

Чи можна вирішити розглядуване питання? Чи можна зробити так, щоб збитків не виникало?

Ми проаналізували норми законодавства, з якого випливає, що, на жаль, вирішити розглядуване питання не має можливості. Хіба що в договорі суборенди встановлять вищу плату. Але це може бути причиною визнання договору недійсним.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»

  • Чи обов’язково ФОП повинен надавати транспортні послуги виключно на власному автомобілі?
    Підприємство користується послугами ФОПа з доставки товарів покупцям, вартість доставки включено в ціну товару. З ФОПрм підписано угоду про надання транспортних чи логістичних послуг (не оренда) і при підписанні договору перевірялося, чи він є власником авто, чи у нього є договір оренди. Чи може такий ФОП надавати послуги підприємству, якщо в своїй діяльності він використвує авто дружини чи родича?
    23.07.202472
  • Оренда авто з водієм: оформлення угоди
    Підприємству потрібно взяти автомобіль з водієм в оренду, в штатному розкладі немає посади водія. Як оформити таку угоду з фізособою або ФОП та чи потрібно завіряти нотаріально?
    18.07.20241 188
  • Діяльність ФОПа з продажу електроенергії за «зеленим» тарифом
    Фізособа планує зареєструвати ФОПа для діяльності з виробництва і продажу електроенергії за «зеленим» тарифом. Планується також отримати грант на цю діяльність від Держцентру зайнятості, за умовами якого слід створити не менше двох робочих місць. На якій системі оподаткування може бути цей ФОП? Чи потрібно придбавати ліцензію на продаж електроенергії? Чи оподатковується сума гранту при отриманні на рахунок ФОПа?
    09.05.202496
  • Оплатили ФОПу за послуги, а згодом виявилося, що оплата була на рахунок фізособи: як діяти?
    25 лютого 2022 року СГ оплатив послуги з перевезення працівників по Україні. Вважали, що оплата здійснена ФОПу, а згодом виявилось, що платіж був на особистий рахунок фізособи. Що зараз потрібно зробити?
    06.07.2023162
  • Який порядок скасування ставки ЄП 2% пропонується законопроєктом №8401?
    Законопроєктом №8401 пропонується з 1 липня 2023 року скасувати особливу групу платників ЄП за ставкою 2%. Яка пропонується процедура переходу на інші групи ЄП або на загальну систему?
    26.04.2023513