Главная Все консультации Налогообложение Акцизы

Продаж АЗС з «мертвими» залишками пального

Юрособа - платник акцизного податку і розпорядник акцизного складу (АЗС, роздрібний продаж пального) продає АЗС іншому платнику акцизного податку. Ємності на АЗС мають «мертвий» залишок пального, який неможливо викачати. Покупець готовий придбати ці залишки разом з АЗС. Як скласти АН та анулювати реєстрацію АС?

Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

  • до акцизного складу;
  • до акцизного складу пересувного;
  • для власного споживання чи промислової переробки;
  • будь-яким іншим особам.

Разом з цим, податківці у підкатегорії 114.11, «ЗІР», зазначали, що акцизна накладна при реалізації пального з акцизного складу з переходом права власності на таке пальне без його фізичного відпуску, складається у разі зміни розпорядника акцизного складу/акцизного складу пересувного.

А при реалізації пального з акцизного складу з переходом права власності на таке пальне, але без його фізичного відпуску, за умови, якщо покупець не набуває права власності або користування приміщеннями та/або територією такого акцизного складу, не вважається реалізацією у розумінні пп. 14.1.212 ПКУ, оскільки розпорядник акцизного складу залишається не змінним.

Хоча у Порядку №408, зокрема, у пункті 14, мова йде про складання АН лише у разі зміни власника пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, згідно з якою відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного (у день зміни власника пального або спирту етилового складається акцизна накладна).

Тобто мова йде саме про акцизний склад пересувний, а не стаціонарний. Однак, з податківцями все ж таки можна погодитися, хоча фактично пальне і не переміщується, однак воно фізично передається у власність новому власнику разом з АЗС.

Тому вважаємо, що операція з продажу АЗС разом з залишками пального все ж таки є реалізацією такого пального і, відповідно, потребує складання АН.

Згідно з п. 12 Порядку №408, анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. У разі подання зазначеної заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об’єкта оподаткування відповідно до вимог пп. 63.3 ПКУ.

Усі зміни щодо акцизів
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

При цьому, анулювання реєстрації акцизного складу проводиться за умови, що в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального/спирту етилового, що обліковуються за таким акцизним складом за всіма кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Водночас, один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу (п. 5 Порядку №408).

Тобто маємо патову ситуацію – продавець АЗС не може анулювати реєстрацію акцизного складу поки на ньому є залишки пального, а покупець АЗС не може зареєструвати цей склад, поки продавець не анулює його реєстрацію.

І, на жаль, Порядком №408 роз’яснень як діяти у такій ситуації не передбачено. Тобто це питання є законодавчо не врегульованим. На нашу думку, суб’єкти господарювання можуть діяти за такою схемою:

  • продавець АЗС реєструє АН на переміщення пального на акцизний склад пересувний покупця АЗС (умовно);
  • продавець АЗС анулює реєстрацію акцизного складу, а покупець відповідно після такого анулювання реєструє це приміщення як свій акцизний склад;
  • після реєстрації акцизного складу покупцем АЗС він складає АН на переміщення пального зі свого акцизного складу пересувного на зареєстрований акцизний склад.

Однак, в цьому випадку є ризик того, що під час перевірки податківці можуть визнати такі АН недійсними, оскільки фактичного переміщення з акцизного складу на акцизний склад пересувний і в подальшому з АС пересувного на стаціонарний АС не здійснюється. Тому все ж таки радимо платнику податків отримати від податківців індивідуальну податкову консультацію з цього питання (надавши відповідні первинні документи за такою операцією) і діяти вже за нею.

 

Анулювання акцизного складу

Анулювання реєстрації акцизного складу, як було зазначено вище, здійснюється шляхом подання заяви «про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів», в якій проставляється позначка у комірці «АНУЛЮВАННЯ РЕЄСТРАЦІЇ АКЦИЗНОГО(ИХ) СКЛАДУ(ІВ)» і зазначаються дані акцизного складу, що підлягає анулюванню.

 

Ліцензія

У Законі №481 наведено такі визначення термінів:

  • Оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
  • Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

В даному ж випадку відпуску через паливороздавальні колонки не відбувається, тому вважаємо, що податківці все ж таки будуть наполягати на необхідності наявності у продавця саме ліцензії на оптову торгівлю пальним.

 

Який вихід з ситуації?

Щоб уникнути проблем з ліцензією, а також «сумнівного» порядку реєстрації АН на покупця вважаємо, що продавцю краще позбутись таких «мертвих» залишків (зокрема, замовивши відповідну послуги з очистки резервуарів) і списати таке пальне зі свого балансу (склавши АН на таке списання, а не на покупця) і передавши покупцю АЗС без залишків пального (попередньо анулювавши реєстрацію АС).

В такому випадку необхідності придбавати ліцензію на оптову торгівлю пальним не виникне (як і не виникне проблем з реєстрацією АН на списання залишків пального та анулюванням реєстрації АС).

Про те, як складати АН при списанні технічних втрат пального, ми писали тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 43 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Акцизы
Теги:
Акциз , Регистрация , Горючее , Акцизная накладная

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме