• Посилання скопійовано

Нерезидент окремо компенсує витрат продавця на доставку: як облікувати?

Якщо товар був відправлений в режимі експорту, але не був отриманий покупцем-кінцевим споживачем і повернувся на склад, але покупець готовий компенсувати витрати з доставки в обидві сторони, щоб отримати своє замовлення. Яким проводенням відобразити цю компенсацію витрат доставки?

Відшкодування збитків

Перш ніж отримувати таку компенсацію, слід розуміти як така компенсація прописана у ЗЕД-договорі. Якщо ж цей момент не прописаний, тоді його слід додатково оформити в додатковій угоді до ЗЕД-договору.

Вважаємо, що компенсація нерезидентом понесених продавцем-резидентом додаткових витрат у вигляді вимушених витрат на доставку товару туди й назад, оскільки нерезидент так й не забрав товар, є відшкодуванням збитків такому продавцю-резиденту.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 і ч. 1 ст. 226 ГКУ під збитками розуміються витрати потерпілої сторони у зв’язку з утратою або пошкодженням її майна, а також не отримані нею доходи, які така сторона отримала б при належному виконанні контрагентом зобов’язання (або дотриманні ним правил здійснення госпдіяльності). Що саме відноситься до збитків прописано у ст. 225 ГКУ. Це, зокрема, додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків унаслідок порушення контрагентом зобов’язання.

Детальніше про особливості оформлення відшкодування збитків ми писали тут.

 

Бухоблік

В бухгалтерському обліку відповідно до Інструкції №291, на субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки» узагальнюється інформація про штрафи, пені, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення, а також про суми з відшкодування зазнаних збитків.

Тобто дохід підприємства у бухобліку потрібно збільшити за датою визнання боржником вказаних сум, тобто це дата, коли надійшов від винуватця-боржника позитивний письмовий результат розгляду претензії.

Тож на дату визнання суми відшкодування збитків СГ-постаждала особа має зробити таке проведення: Дт 374 Кт 715. А ось при надходженні грошових завданих збитків складається проводка: Дт 31 Кт 374.

 

Податок на прибуток

Операції з отримання від нерезидента штрафних санкцій усі платники податку на прибуток відображають в обліку з податку на прибуток виключно на підставі даних бухгалтерського обліку. Пов'язано це з тим, що коригувань фінансового результату до оподаткування за такими операціями в ПКУ не передбачено.

 

ПДВ

Вважаємо, за операціями з відшкодування збитків резидентом нерезиденту у вигляді сплачених послуг транспортування через те, що нерезидент не виконав умови договору та не забрав товар вчасно, ПДВ нараховувати не потрібно, оскільки такі операції не належать до постачання товарів (робіт, послуг) не виконуються умови - пп. 14.1.191, пп. 14.1.185 ПКУ.

 

На замітку!

Податківці наполягають, що відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або викрадене майно має розцінюватися як компенсація вартості такого майна та, відповідно, включається до бази оподаткування ПДВ. Про це ми детально говорили та оспорювали тут.

Проте вважаємо, що така фіскальна позиція податківців не має стосуватися ситуації, вказаній у питанні, адже немає компенсації вартості майна, а є компенсація витрат додатково понесених послуг по доставці через неналежне виконання умов договору нерезидентом – щодо вчасного отримання товару у перевізника.

Хоча для підстрахування платникові радимо отримати письмову ІПК від податківців на підставі ст. 52 ПКУ. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202427
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202417
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202461
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423