Головна Усі консультації Право і відповідальність Законодавство

Доплата за роботу, не пов'язану з основним видом діяльності: умови

Чи має право редактор комунальної газети (засновники РДА та райрада) видати наказ на преміювання колективу за рахунок власних коштів в т.ч. себе, якщо дотацію рада дає тільки для друку газети?

За приписами ч.1 ст.15 Закону України “Про оплату праці”  форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. 

При цьому, на підприємствах і в організаціях, які знаходяться на госпрозрахунку і отримують дотації з бюджету, організація оплати праці здійснюється відповідно до статті 15 Закону України “Про оплату праці”, але в межах, визначених для них у встановленому порядку сум дотацій та власних доходів з урахуванням умов, встановлених Постановою КМУ від від 31 серпня 1997 р. N 948. 


Таким чином, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат працівників підприємств та організацій державної і комунальної власності, що дотуються з бюджету, встановлюються у колективному договорі з дотриманням умов, розмірів і норм, передбачених законодавством

Фонди оплати праці зазначених підприємств підлягають регулюванню, яке здійснюється шляхом щомісячного зменшення суми дотації з бюджету на частину перевищення фактичного фонду оплати праці порівняно з його розрахунковою величиною пропорційно рівню дотаційності у звітному місяці. Рівень дотаційності визначається як частка від ділення суми дотацій на витрати виробництва. 

Приклади розрахунків сум, на які зменшуються дотації з бюджету у зв'язку з перевищенням розрахункового фонду оплати праці, наведені у дод. 1 до Постанови № 948.

Як правило, у положенні про преміювання (яке є складовою частиною колективного договору чи його додатком) міститься положення про те, що:

1) Директору премія  нараховується  відповідно  до  Статуту  підприємства та у відповідності з контрактом .

2) Для працівників підприємства окремо передбачається розмір премії (залежно від посади, кваліфікації  тощо).

Водночас, у запитанні йдеться про виплату премії за власні кошти підприємства.

У будь-якому випадку, преміювання, різні види доплат та компенсацій мають бути встановлені у колективному договорі. Але навіть за умов наявності власних коштів для премій та доплат, слід враховувати приписи ст.16 Закону про оплату праці та Постанову № 948. В такому разі, якщо у підприємства є додаткові кошти, які отримані не від основної діяльності (друку комунальної газети за рахунок дотаційних коштів), то працівники мають право отримувати додаткові кошти за додаткову виконану роботу, не повязану з основним видом діяльності комунального підприємства (друку газет). Відповідно й преміювання може бути здійснено за рахунок таких додаткових коштів від іншої, ніж оснований вид діяльності, з врахуванням загальних приписів про преміювання та умов колективного договору комунального підприємства.

 

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Законодавство
Теги:
Заробітна плата

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі