Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Податкового кодексу України та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
З однієї сторони, в частині обчислення суми податку, ПКУ визначає, що специфічні ставки, фіксовані ставки та показники, встановлені цим Кодексом у вартісному вимірі, підлягають індексації в порядку, визначеному цим Кодексом.
З іншої, виходячи з умов запитання, йдеться про виконання рішення суду — тобто, скажімо, за судовим рішенням платник податків просив не лише визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення, а повернути надміру сплачені кошти.
Якщо судове рішення стосується лише визнання протиправнии та скасування податкових повідомлень-рішень, то слід керуватись лише приписами ст. 43 ПКУ.
Так, відповідно до п. 43.3 ПКУ обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Якщо платник податків вважає, що сума штрафів має бути повернена йому з врахуванням індексу інфляції, то він не позбавлений права заявити про це у своїй заяві про таке повернення, що подається відповідному органу ДФС.
Слід враховувати, що фіскали відмовлять у поверненні нарахованої індексації — адже, відповідних приписів щодо можливості (як і самого порядку) нарахування індексу інфляції на суми коштів, що підлягають поверненню як помилково сплачені, не передбачено ні ПКУ, ні Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. №787.
Втім, не виключено, що в такому разі, платник може звернутись до суду та спробувати стягнути суми інфляційних, нарахованих на суми штрафів, сплачених платником податків згідно з податкових повідомлень-рішень, скасованих в судовому порядку.
За приписами п. 21.2, 21.3 ПКУ за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків посадові особи контролюючих органів несуть відповідальність згідно із законом. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити