Головна Усі консультації Фінанси і банки Власні фінанси

Залишок коштів на рахунку в банку з тимчасовою адміністрацією: особливості обліку

У юрособи-резидента на розрахунковому рахунку у валюті - UAH (грн) є залишок коштів у банку, в якому з жовтня 2015 р. введено тимчасову адміністрацію до січня 2016 р. включно. Яким чином обліковувати ці кошти в обліку (показувати у звітності) на кінець 2015 р. і, якщо у січні 2016 р. буде прийняте рішення про ліквідацію банку, то що робити залишком коштів, які фактично будуть втрачені?

Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону №4452 (Закон “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” від 23.02.2012 р. №4452-VI)  протягом 30 днів з дня опублікування даних про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення цього терміну, розгляду не підлягають і вважаються погашеними (ч. 5 ст. 52 Закону №4452).

Сума неповернених коштів, скоріше за все, буде збитком підприємства — кредитора банку. Така заборгованість, як поточна дебіторська заборгованість за претензіями, за якими створення резерву сумнівних боргів не передбачене, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат згідно з п. 11 П(С)БО 10. Отже, якщо сума заборгованості буде визнана безнадійною і згідно з рішенням спеціально створеної комісії підлягатиме списанню, то така заборгованість потрапить до витрат і буде відображена проведенням за Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» Кт 374 «Розрахунки за претензіями». Крім того, облік списаної дебіторської заборгованості ведеться також на позабалансовому рахунку 07 «Списана дебіторська заборгованість». Якщо на кінець року (31.12.2015 р.) офіційного рішення по цій сумі прийнято не буде, рекласифікувати її до складу Дт 944 підстав немає.

Якщо підприємство не проводить коригування свого прибутку, визначеного у фінзвітності, то такі витрати братимуть участь у формуванні фінрезультату до оподаткування.

Якщо підприємство потрапляє до категорії платників, які зобов'язані коригувати прибуток, визначений у фінзвітності, воно мусить врахувати той факт, що фінрезультат до оподаткування повинен бути збільшений на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, що не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, і понад суму резерву сумнівних боргів (абз. 3 пп. 139.2.1 ПКУ). Підприємство, яке зобов'язане коригувати прибуток для оподаткування на податкові різниці, відображає суму списаної дебіторської заборгованості шляхом коригування фінрезультату до оподаткування у бік збільшення, якщо така заборгованість не відповідає визначенню, встановленому в пп. 14.1.11 ПКУ. Але, якщо ці  кошти по факту не будуть повернені платнику податків, сума заборгованості відповідатиме  нормі пп. «г» пп. 14.1.11 ПКУ та не збільшуватиме фінрезультат до оподаткування на підставі абз. 3 пп. 139.2.1 ПКУ.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Кловская Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Фінанси і банки / Власні фінанси

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі