Наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588 „Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів”, (далі - Порядок №1588) встановлено порядок переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого у зв’язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, пов’язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці.
Процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів:
- відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- заяви за формою №1-ОПП або за формою №5-ОПП із позначкою «Зміни», поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням. Але зазначені заяви зобов’язані подавати лише ті платники податків, яким законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в ЄДР.
Отже, для юрособи, відомості щодо якої є в ЄДР, передумовою для зміни місця обліку є подання відомостей до держреєстратора про зміну місцезнаходження.
Далі, у разі отримання даних про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків, пов'язану зі зміною адміністративного району, контролюючий орган, в якому платник податків перебуває за основним місцем обліку, вносить зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб та передає до ЄДР відомості про внесення відповідних відомостей до реєстрів Центрального контролюючого органу із зазначенням:
- дати внесення таких даних до відомчого реєстру;
- дати та номера запису про взяття на облік;
- найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платник податків перебуває на обліку;
- терміну, до якого платник податків перебуває на обліку у контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання), що відповідає даті спливу одного місяця після отримання зазначеним контролюючим органом даних про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
Тобто, взяття на облік платників податків в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) здійснюється протягом місяця після отримання відомостей про зміну місцезнаходження для платників податків.
Перереєстрація платника ПДВ у разі зміни місцезнаходження (місця проживання), пов’язаного зі зміною адміністративного району, здійснюється згідно з вимогами р. IV Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. №1130.
Для перереєстрації платник ПДВ (юрособа та фізособа - підприємець) подає до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) (основне місце обліку) додаткову реєстраційну заяву за ф. №1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація».
Зверніть увагу: платник податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та сплачує податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає новому місцю обліку, починаючи з початку бюджетного року, наступного за тим, в якому такий платник податків змінив місце обліку.
Щодо ЄСВ, згідно з п. 7 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435, якщо юрособа-страхувальник у звітному періоді змінює місцезнаходження (поза межами територіального обслуговування фіскального органу, в якому вона перебувала на обліку), звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до фіскального органу за новим місцем взяття на облік.
Тобто, у разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого єдиного внеску подається та сплачується єдиний внесок за новим місцем взяття на облік.