• Посилання скопійовано

Податкова та фінансова звітність підприємства після переходу з ЄП за ставою 2% на загальну систему

Підприємство у квітні 2022 р. перейшло із загальної системи на ЄП зі ставкою 2%. Останню декларацію з податку на прибуток подали за півріччя 2022 року. Дохід за 2022 рік перевищує 40 млн грн. З 01.07.2023 р. підприємство повертається на загальну систему. За який період потрібно звітувати з податку на прибуток? За який період подавати фінансову звітність у 2023 році, якщо за підсумками 2021-2022 років підприємство належить до мікропідприємств?

Звітність з податку на прибуток до органів ДПС

Відповідно до пп. 137.4 ПКУ, звітними періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пп. 137.5 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.

Згідно з пп.137.4.2 ПКУ,  у разі, якщо особа ставиться на облік контролюючим органом як платник податку на прибуток протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду. Це правило застосовується в даному випадку, коли підприємство стане платником податку на прибуток з 1 липня 2023 року.

Оскільки за підсумками 2022 року дохід підприємства більше 40 млн грн, воно не може застосовувати річний звітний період відповідно до пп. «в»  пп. 137.5 ПКУ.

Отже, маємо такі висновки щодо декларації з податку на прибуток:

 • підприємству потрібно буде подавати декларацію з податку на прибуток з 9 місяців 2023 року, включивши туди тільки операції, що оподатковуються податком на прибуток з 1 липня 2023 року, тобто фактично у декларацію потрапить тільки діяльність підприємства в ІІІ кварталі 2023 року;
 • оскільки дохід підприємства за 2022 рік більше 40 млн грн, воно повинно буде коригувати фінрезультат при визначенні об’єкта оподаткування за 9 місяців 2023 року (а фактично – за ІІІ квартал 2023 року);
 • фінансова звітність є невід’ємним додатком до декларації, тож її теж треба буде подавати разом з декларацією за 9 місяців 2023 року;
 •  фінансова звітність складається наростаючим підсумком з початку року – теж за 9 місяців;
 • різницю між показниками декларації та фінансової звітності можна пояснити у доповненні до декларації за вільною формою. Докладніше про це ми писали у цій консультації.

 

Фінансова звітність до органів статистики

Що стосується подання фінансової звітності до органів статистики, то в цьому разі слід керуватися Законом про бухоблік та Порядком № 419. Зокрема, мікропідприємства не подають проміжну фінансову звітність, а звітують тільки за підсумками року за формами №1-мс, 2-мс. Докладніше про це – у нашій аналітиці тут, а про те, як визначитися з розміром підприємства та формою фінзвітності – тут.

Отже, якщо підприємство належить до категорії мікропідприємств, йому не потрібно подавати фінзвітність за 9 місяців 2023 року до органів статистики. У статистику потрібно буде подавати тільки річну фінзвітність мікропідприємства.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

 • З якою періодичністю нараховувати курсові різниці?
  Через тимчасову заборону на час воєнного стану на придбання валюти для погашення кредиту підприємство, платник податку на прибуток із різницями, звітує щокварталу, має заборгованість перед нерезидентом. Від’ємну курсову різницю відображає у витратах. Чи є обмеження на витрати? Чи є порушення, якщо замість розрахунку різниць раз в квартал розраховували щомісяця?
  26.09.2023399
 • Єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ і сплата податків за працівників за орендованим офісом
  ТОВ має юридичну адресу, за якою немає найманих працівників. Для працівників орендується офіс в іншому районі міста (без створення відокремленого підрозділу). Чи правильно подавати Додаток 1 за юрадресою, а Додаток 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ - за всіма працівниками до іншого району та сплачувати ЄСВ та ВЗ за юрадресою, а ПДФО - за адресою орендованого офісу?
  22.09.20237185
 • Відступлення права вимоги в звітності 4ДФ
  ФГ планує продати (відступити) фізособі за номіналом плюс інфляційні нарахування прострочений борг іншої фізособи, члена ФГ, який утворився внаслідок надання поворотної фіндопомоги. Чи відображати таку операцію в додатку 4ДФ? Чи визнається в обліку ФГ відступлення права вимоги доходом фізособи-боржника?
  13.09.202343
 • Чи розраховувати МПЗ із земель промисловості?
  Юрособа - платник податку на прибуток орендувала у фізособи земельну ділянку категорії використання 11.02 (землі промисловості). За договором оренди щомісяця виплачується орендна плата, в формі 4ДФ відображається з ознакою «106». За усною вказівкою ДПІ юрособа зазначала неправильну ознаку, тому її слід виправити, а також розрахувати МПЗ за 2022 рік, подавши уточнюючу декларацію з додатком МПЗ. Чи права податкова?
  01.09.202338
 • Невідображення роботи з ФОП у Додатку 4ДФ: підстава для включення підприємства до ризикових
  Підприємство під час карантину (з 01.01.2022 по 30.06.2023 рр.) не відображало в Додатку 4ДФ розрахунки з ФОП за виконані роботи/послуги. Чи може ДПС включити підприємство до ризикових платників, на підставі п.10 Довідника кодів податкової інформації? Якщо є такий ризик, як можна уникнути включення підприємства до ризикових та відповідно блокування ПН?
  25.08.2023212