Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Який код ознаки пов’язаності особи зазначати в Звіті про контрольовані операції?

Який код ознаки пов'язаності особи потрібно вказати у додатку до Звіту про КО постійному представництву нерезидента щодо такого нерезидента (звітуємо лише за операціями з фінансування нерезидентом поточної діяльності його постійного представництва в Україні)?

У запитанні йдеться про реквізит розділу«Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» додатку до Звіту про КО. Цей реквізит також вимагає складання Інформації про пов’язаність осіб до цього додатку (крім кодів 512 – 515 та 517 – 518).  

Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну №8. Зокрема, щодо складання додатку до Звіту про КО в ньому зазначено, що: 

  • У разі здійснення господарських операцій (у тому числі внутрішньогосподарських розрахунків) між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні в реквізиті «Повне найменування особи» зазначається повне найменування нерезидента;
  • Що ж стосується реквізиту «Код ознаки пов’язаності особи», то в ньому зазначається код відповідно до додатка 2 до цього Порядку у разі здійснення платником податків контрольованих операцій з пов'язаними особами - нерезидентами. У разі, якщо ознак пов’язаності декілька, зазначають коди всіх ознак.  

Це все, звичайно, добре, але у зазначеному додатку 2 не згадується про нерезидентів та їх постійні представництва. Чому? 

Бо сам обов’язок складання Звіту про КО виникає тоді, коли резидент здійснює у звітному році контрольовані операції.  Коло контрольованих операції (і нерезидентів, із якими вони виникають) окреслено пп. 39.2 ПКУ. Коротко це коло можна описати так: 

  • Нерезиденти – пов’язані особи;
  • Нерезиденти – комісіонери;
  • Нерезиденти – «низькоподатники»;
  • Нерезиденти, постійним представництвом яких є резидент.

Отже, пов’язаність із нерезидентом може бути лише однією з причин складання Звіту. Якщо резидент і нерезидент – пов’язані особи, то реквізит «Код ознаки пов’язаності особи» заповнюється. Якщо ж це непов’язані особи, то ні.  

Ознаки пов'язаності осіб наведено в  пп. 14.1.159 ПКУ, і в ньому, знову ж таки, прямо не згадуються відносини між нерезидентом і його постійним представництвом. 

Таким чином, на нашу думку, у постійного представництва є два варіанти: 

1) Не заповнювати реквізит «Код ознаки пов’язаності особи» (і не складати інформацію до додатку) – через відсутність коду, який би чітко підходив для нерезидента – засновника постійного представництва;

2) Заповнити реквізит «Код ознаки пов’язаності особи»? виходячи з аналізу власних засновницьких документів або договору із нерезидентом на відповідність ознакам пов’язаності осіб, наведеним у пп. 14.1.159 ПКУ і додатку 2 до Порядку №8. 

Зокрема, пп. 14.1.159 ПКУ говорить, що постійним представництвом нерезидента може бути філія, відкрита в Україні. В цьому випадку можна буде говорити про те, що нерезиденту належить 20 і більше відсотків корпоративних прав резидента (код ознаки 501). Але постійне представництво не обов’язково має бути створено нерезидентом, інтереси якого воно захищає. Адже за пп. 14.1.159 ПКУ за певних умов таким представництвом може бути навіть фізособа – співробітник, найнятий нерезидентом в Україні, за допомогою якого надаються послуги тощо.  Тому нерезидент може набути статусу пов’язаної особи на підставі договору і треба уважно дослідити його права, зазначені в цьому договорі (наприклад, приймати рішення щодо призначення керівних органів резидента – код ознаки 507).   

На жаль, оскільки податківці жодних роз’яснень з цього питання не надають, вирішувати, заповнювати цей реквізит, доведеться самому резиденту, який складає Звіт про КО. Або ж можна скористатися правом на отримання індивідуальної податкової консультації з цього питання і діяти вже у відповідності до неї, або оскаржувати у суді (ст. 52-53 ПКУ).   

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бикова Ганна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Звітність , Нерезиденти

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +