• Посилання скопійовано

Який код ознаки пов’язаності особи зазначати в Звіті про контрольовані операції?

Який код ознаки пов'язаності особи потрібно вказати у додатку до Звіту про КО постійному представництву нерезидента щодо такого нерезидента (звітуємо лише за операціями з фінансування нерезидентом поточної діяльності його постійного представництва в Україні)?

У запитанні йдеться про реквізит розділу«Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» додатку до Звіту про КО. Цей реквізит також вимагає складання Інформації про пов’язаність осіб до цього додатку (крім кодів 512 – 515 та 517 – 518).  

Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну №8. Зокрема, щодо складання додатку до Звіту про КО в ньому зазначено, що: 

  • У разі здійснення господарських операцій (у тому числі внутрішньогосподарських розрахунків) між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні в реквізиті «Повне найменування особи» зазначається повне найменування нерезидента;
  • Що ж стосується реквізиту «Код ознаки пов’язаності особи», то в ньому зазначається код відповідно до додатка 2 до цього Порядку у разі здійснення платником податків контрольованих операцій з пов'язаними особами - нерезидентами. У разі, якщо ознак пов’язаності декілька, зазначають коди всіх ознак.  

Це все, звичайно, добре, але у зазначеному додатку 2 не згадується про нерезидентів та їх постійні представництва. Чому? 

Бо сам обов’язок складання Звіту про КО виникає тоді, коли резидент здійснює у звітному році контрольовані операції.  Коло контрольованих операції (і нерезидентів, із якими вони виникають) окреслено пп. 39.2 ПКУ. Коротко це коло можна описати так: 

  • Нерезиденти – пов’язані особи;
  • Нерезиденти – комісіонери;
  • Нерезиденти – «низькоподатники»;
  • Нерезиденти, постійним представництвом яких є резидент.

Отже, пов’язаність із нерезидентом може бути лише однією з причин складання Звіту. Якщо резидент і нерезидент – пов’язані особи, то реквізит «Код ознаки пов’язаності особи» заповнюється. Якщо ж це непов’язані особи, то ні.  

Ознаки пов'язаності осіб наведено в  пп. 14.1.159 ПКУ, і в ньому, знову ж таки, прямо не згадуються відносини між нерезидентом і його постійним представництвом. 

Таким чином, на нашу думку, у постійного представництва є два варіанти: 

1) Не заповнювати реквізит «Код ознаки пов’язаності особи» (і не складати інформацію до додатку) – через відсутність коду, який би чітко підходив для нерезидента – засновника постійного представництва;

2) Заповнити реквізит «Код ознаки пов’язаності особи»? виходячи з аналізу власних засновницьких документів або договору із нерезидентом на відповідність ознакам пов’язаності осіб, наведеним у пп. 14.1.159 ПКУ і додатку 2 до Порядку №8. 

Зокрема, пп. 14.1.159 ПКУ говорить, що постійним представництвом нерезидента може бути філія, відкрита в Україні. В цьому випадку можна буде говорити про те, що нерезиденту належить 20 і більше відсотків корпоративних прав резидента (код ознаки 501). Але постійне представництво не обов’язково має бути створено нерезидентом, інтереси якого воно захищає. Адже за пп. 14.1.159 ПКУ за певних умов таким представництвом може бути навіть фізособа – співробітник, найнятий нерезидентом в Україні, за допомогою якого надаються послуги тощо.  Тому нерезидент може набути статусу пов’язаної особи на підставі договору і треба уважно дослідити його права, зазначені в цьому договорі (наприклад, приймати рішення щодо призначення керівних органів резидента – код ознаки 507).   

На жаль, оскільки податківці жодних роз’яснень з цього питання не надають, вирішувати, заповнювати цей реквізит, доведеться самому резиденту, який складає Звіт про КО. Або ж можна скористатися правом на отримання індивідуальної податкової консультації з цього питання і діяти вже у відповідності до неї, або оскаржувати у суді (ст. 52-53 ПКУ).   

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202413
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202414
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.202454
  • Компенсація працівнику вартості медогляду: оподаткування та додаток 4ДФ
    Водій автотранспортного засобу проходив медичний огляд перед працевлаштуванням. Оплату провів з власної картки, підприємство ці кошти йому компенсувало. Чи треба на суму компенсації нараховувати ПДФО та ВЗ, та як правильно відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за якою ознакою доходу «126» чи «143»?
    11.04.2024585
  • Допомога від профспілки бійцям та переселенцям
    Профспілка виплачує допомогу членам профспілки, які знаходяться на війні та переселенцям з Каховки. Чи можна її не оподатковувати як благодійну допомогу і показати в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «169»? Якими документами підтвердити статус воїна та статус переселенця?
    10.04.202414