Однозначної чіткої відповіді на це питання немає. І ось чому:
Відповідно до пп. 63.3 ПКУ платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком №1588 (Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений Наказом Мінфіну №1588).
Таке повідомлення здійснюється шляхом подання до податкової форми №20-ОПП, в якій наводяться відповідні об’єкти, згідно з пп. 8.1 – п. 8.8 Порядку №1588.
Отже, форму №20-ОПП подають щодо:
1. об’єктів оподаткування і
2. об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням.
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ (пп. 63.3 ПКУ).
У п. 8.4 Порядку №1588, як приклад, наводять такі об’єкти:
- офіс,
- склад,
- склад-магазин,
- офісний центр,
- земельна ділянка,
- нежитлова нерухомість,
- автомобільні транспорті засоби.
Поряд з цим відповідно до п. 8.4 Порядку №1588 наводять об’єкти:
- власні;
- орендовані;
- передані в оренду.
З наведеного випливає, що найперше форму №20-ОПП потрібно подавати на об’єкти нерухомості (включаючи земельні ділянки) і автомобілі.
Але якщо буквально сприйняти норму пп. 63.3 ПКУ, до об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, належать всі об’єкти ОЗ. З цього випливає, що подавати потрібно на всі об’єкти ОЗ. Адже навіть який-небуть офісний стіл пов’язаний з оподаткуванням. Тобто, ані в пп. 63.3 ПКУ, ані в Порядку №1588 не наведена межа, яка відділяє об’єкти, за якими потрібно подавати форму №20-ОПП і за якими не потрібно.
У графі 3 форми №20-ОПП потрібно наводити тип об’єкта оподаткування, що оприлюднений на сайті податкової (див. пам’ятку для заповнення форми №20-ОПП, яка є додатком до цієї форми).
Станом на 27.07.2020 р. в цьому довіднику наведено 450 різних об’єктів. Наприклад, там значиться банкомат, стіл, бочка, будматеріали, буфет, бухгалтерія, контейнер, овочі, переробка риби, прилавок, фермерське господарство, катер, паром, цирк і купа інших екзотичних об’єктів оподаткування.
Поряд з цим є різноманітні консультації податкової, в яких наводяться об’єкти, про які потрібно подавати форму №20-ОПП.
Наприклад, дивимося відповідь на питання в підкатегорії 116.11, ЗІР: «Яким чином заповнюється графа «Тип об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення за формою №20-ОПП у разі придбання обладнання, безпосередньо пов’язаного з діяльністю (верстати, технологічне обладнання, технічні агрегати) якщо у довіднику відсутні відповідні типи об’єкта оподаткування або немає об’єктів оподаткування, які підходять за призначенням?».
Як бачимо, тут податкова згадує про такі об’єкти, про які варто подавати форму, як:
- верстати,
- технологічне обладнання,
- технічні агрегати.
Інше питання в підкатегорії 116.11, ЗІР: «Чи подається повідомлення за ф. №20-ОПП якщо СГ уклали договорів зберігання майна без права зберігача використовувати майно у господарській діяльності?».
Тут згадуються такі об’єкти:
- лоток,
- прилавок,
- холодильник,
- столи,
- стільці,
- склад,
- ангар,
- сховище.
Поряд з цим податкова консультує і про об’єкти, за якими форма №20-ОПП не подається – див, наприклад, у відповіді на питання в підкатегорії 116.11, ЗІР: «Які СГ та у яких випадках не повинні подавати повідомлення за ф.№20-ОПП?».
Тут наводяться такі об’єкти:
- товари,
- дохід (прибуток) або його частина,
- обороти з реалізації товарів (робіт, послуг),
- операції з постачання товарів (робіт, послуг).
Податкова аргументує це тим, що по таким об’єктам подається відповідна податкова звітність. Тож, на думку податкової, дублювати інформацію в формі №20-ОПП не потрібно. Хоча заради справедливості, ані ПКУ, ані Порядок №1588 цього не передбачає.
Із всього наведеного вище випливає такий підсумок. За буквального розуміння норм пп. 63.3 ПКУ і Порядку №1588 форму №20-ОПП слід подавати за всіма об’єктами ОЗ, які підприємство має у власності (в тому числі тими, що передані в користування іншим особам) чи у користуванні.
Разом з тим, якщо підприємство щодо окремих об’єктів подає окрему податкову звітність (наприклад, щодо нерухомості, включаючи земельні ділянки, щодо легкових автомобілів тощо), подавати щодо них ще й форму №20-ОПП начебто і немає сенсу. Така думка випливає з останньої наведеної нами вище консультації податкової. Проте на практиці податкова з цим не погоджується.
Тож підсумок такий: Для уникнення різноманітних непорозумінь з податковою доцільно подавати форму №20-ОПП на всі об’єкти ОЗ. Якщо ж суперечками, навіть судовими, вас не залякати, можна спробувати взагалі не подавати цю форму, або ж подавати тільки на більш-менш великі об’єкти – нерухомість, транспортні, технологічні засоби тощо.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити