Згідно із ст. 104 ЦКУ, юрособа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Але у разі реорганізації юросіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Юрособа є такою, що припинилася, з дня внесення до ЄДР запису про її припинення.
Тобто, на відміну від ліквідації юрособи, її реорганізація призводить до виникнення правонаступників.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення визначений ст. 107 ЦКУ.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 107 ЦКУ після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи шляхом приєднання складає передавальний акт, який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, усіх його кредиторів і боржників, включаючи зобов'язання, які сторони оскаржують.
Передавальний акт затверджують учасники юридичної особи або орган, що ухвалив рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом (ч. 3 ст. 107 ЦКУ).
Основною частиною передавального акта є передавальний баланс, у якому відображають всі активи й пасиви підприємства, що приєднується, на дату складання акта. До акта потрібно додати розшифрування щодо кожного рядка балансу.
Примірники передавального акта, які підписали голова та члени комісії з припинення юридичної особи й затвердили учасники юридичної особи, передають до органу, що здійснює державну реєстрацію юридичної особи, яка припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також до органу, що здійснює державну реєстрацію юридичної особи – правонаступника, за місцем її державної реєстрації ч. 3 ст. 107 ЦКУ, ч. ч. 1, 14 ст. 17 Закону №755).
Відповідно до роз’яснень податківців підприємство, яке припиняється в процесі реорганізації шляхом приєднання, повинне скласти податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період, на який припадає дата його приєднання. Таке підприємство повинне також самостійно здійснити розрахунки з бюджетом (див. листи ДПСУ від 27.01.2016 р. N 1558/6/99-99-19-02-02-15, від 13.10.2016 р. N 22278/6/99-99-15-02-02-15, від 16.05.2016 р. N 10576/6/99-99-15-02-02-15, ІПК від 15.09.2017 р. N 1974/ІПК/10/25-01-12-02-06, від 17.08.2017 р. N 1637/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.
Пам’ятаємо, що фінзвітність є додатком до декларації з податку на прибуток, який є невід’ємною частиною декларації (п.46,1, 46,2 ПКУ).
При цьому під аргументацією звітування податківці згадують норму п.137.4.3 ПКУ щодо останнього звітного періоду при ліквідації підприємства.
Також говорячи про ліквідаційну звітність, податківці мають на увазі як саму ліквідацію, так і реорганізацію - див тут http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100015578-likvidatsiyna-zvitnist-yaki-formi-balansu-zastosovuyutsya та тут https://news.dtkt.ua/accounting/reposts/60863 та тут https://news.dtkt.ua/accounting/reposts/41372
Тобто напрошується висновок, що слід діяти так як при припиненні існування юрособи, й незалежно від того що саме відбувається ліквідація чи реорганізація. Адже фактично платника податку, який приєднується, внаслідок реорганізація не існуватиме після такого приєднання.
На замітку!
Дані, які стосуються прийняття рішення про припинення юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів (п. 11.1 Порядку №1588). Тому такі особи самостійно повідомляти про прийняте рішення податкові органи не зобов'язані.
Відкриття процедури реорганізації юридичної особи, зокрема шляхом приєднання, є підставою для проведення документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.7 ПКУ). Під час проведення заходів податкового контролю, пов'язаних з реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують і планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів були сформовані й отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог (п. 11.6 Порядку №1588).
За результатами проведення відповідних заходів, пов'язаних з реорганізацією платника податків, але не пізніше дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог відповідальні працівники контролюючого органу вносять до Єдиного банку дані юридичної особи або підтверджують інформацію про наявність/відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (п. 11.8 Порядку №1588).
Таким чином, судячи із вищесказаного, вважаємо, що підприємство, яке планує припиняти свою госпдіяльність шляхом приєднання до іншого підприємства, має у звітному періоді приєднання востаннє подати декларацію з податку на прибуток та фінзвітність до неї (оскільки вона є останньою, то вона є так би мовити ліквідаційною, втім по суті вона ще й є передавальною фінзвітністю (в частині балансу)).
Всі ті ж правила про подання останніх декларацій діють й для всіх інших податків й зборів, платниками яких є підприємство. Теж саме стосується й статистичної звітності. Тобто вважаємо, що слід діяти із звітністю так само, як й при звичайній ліквідації підприємства, судячи із роз’яснень податківців.
Додатково читайте
https://news.dtkt.ua/labor/other/44141
http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100015578-likvidatsiyna-zvitnist-yaki-formi-balansu-zastosovuyutsya
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити