Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Неоподатковувані та нульові операції: чи подавати звіт про пільги?

Чи потрібно подавати звіт про пільги у разі здійснення операцій, які не оподатковуються ПДВ, або ж оподатковуються за нульовою ставкою? Як розраховується сума пільги?

Звіт про пільги

Відповідно до п. 2 Порядку №1233, суб’єкт господарювання, який не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг.

Податкова пільга надається шляхом (п. 30.9 ПКУ):

  • податкового вирахування (знижки), яка зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
  • зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору;
  • встановлення зниженої ставки податку та збору;
  • звільнення від сплати податку та збору.

 

Необ’єктні операції

Згідно з п. 8 Порядку №1233 податкові пільги визначаються за операціями з постачання товарів та/або послуг, що є об'єктами обкладення ПДВ і відповідно до ПКУ та міжнародних договорів України, ратифікованих ВРУ, звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, а також тих, до яких застосовані спеціальні режими оподаткування в галузі сільського господарства. 

Таким чином, немає об’єкту оподаткування – немає і пільги. А отже, операції з постачання товарів чи послуг, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, в звіті про пільги не відображаються, оскільки вони не є пільговими.

Аналогічної позиції притримуються і податківці. Так, у підкатегорії 101.26 «ЗІР» вони зазначають: «…оскільки за операціями з постачання товарів/послуг, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкові пільги не визначаються, то платник податку, який здійснює такі операції, не повинен подавати звіт про суми податкових пільг».

Зверніть увагу, що це лише стосується операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ (зокрема, за ст. 196 ПКУ). У разі ж здійснення звільнених від оподаткування ПДВ операцій (зокрема, за ст. 197 ПКУ) такі операції є пільговими і, відповідно, у суб’єкта господарювання виникає обов’язок подання звіту про пільги.

 

Операції, які оподатковуються за нульовою ставкою

Як було зазначено вище, податкова пільга може надаватися, зокрема, у вигляді встановлення зниженої ставки податку – одним з таких випадків є встановлення нульової ставки оподаткування ПДВ. Тобто операція, яка оподатковується ПДВ за ставкою 0%, є об’єктом оподаткування ПДВ (хоч і за нульовою ставкою).

Отже, у разі здійснення таких операцій у суб’єкта господарювання виникає обов’язок подання звіту про пільги і відображення відповідної суми пільги.

Розрахунок не внесених до держбюджету сум ПДВ через застосування нульової ставки здійснюється відповідно до п. 3 ч. 2 р. ІІ Порядку №167 за алгоритмом:


СП = (V пост, нульов. - V прид.) х розмір ставки податку (20%),

де:

  • СП - сума пільг;
  • V пост, нульов. - обсяги операцій з експорту товарів (супутніх послуг) та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою, - з розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ;
  • V прид. - обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з експорту товарів (супутніх послуг) та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто у звіті про пільги зазначається не обсяг товарів, який було продано за нульовою ставкою, а сума несплаченого податку в зв’язку із застосування нульової ставки, яка розраховується за формулою, наведеною вище.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Звітність , Пільги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі