Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Зразки продукції: як облікувати?

ТОВ виробляє модульні будинки. Виготовили кілька зразків для рекламної мети. Як вести облік таких зразків?

Облік у складі запасів

Підприємство виготовило кілька зразків будинків. Демонструє їх на різних торговельних майданчиках. Але оскільки такі зразки по суті є повноцінною готовою продукцією, вони можуть бути продані в будь-який момент після початку демонстрації.

Отже, такі будинки є повноцінною готовою продукцією і обліковуються на субрахунку 26 «Готова продукція» до моменту продажу.

 

А що із вартістю таких будиночків?

Відповідно до п. 24 НП(С)БО 9 на дату балансу запаси відображаються в бухгалтерському обліку і звітності за найменшою з двох оцінок:

  • первісною вартістю або
  • чистою вартістю реалізації.

Чиста вартість реалізації запасів - очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію (п. 4 НП(С)БО 9).

Запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату балансу їх ціна знизилась або вони зіпсовані, застаріли, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду (п. 25 НП(С)БО 9).

Сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списуються на витрати звітного періоду (п. 27 НП(С)БО 9).

Про уцінку запасів можна почитати тут, тут.

 

ПрикладВиробнича собівартість будиночка, облікована на рахунку 26 – 80 000 грн. На момент його зарахування на рахунок 26 чиста вартість реалізації 150 000 грн. (без урахування ПДВ). Протягом кількох місяців будиночок використовували як зразок. Він дещо втратив свій товарний вигляд. На дату балансу його можна реалізувати за (без урахування ПДВ):

  • варіант 1 – 100 000 грн;
  • варіант 2 – 75 000 грн.

За даними варіанту 1 будиночок на дату балансу продовжує обліковуватися на рахунку 26 за виробничою собівартістю.

За даними варіанту 2 будиночок на дату балансу уцінюють: Дт 946 Кт 26 – 5 000 грн (80 000 – 75 000).

Якщо будиночки продають, продаж в бухгалтерському обліку відображають в загальному «продажному» порядку – доходи на субрахунку 701, собівартість на субрахунку 901.

 

Чи можна зразки будиночків обліковувати на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», списавши їх вартість на витрати?

Малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП) – це ті, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року (п. 6 НП(С)БО 9).

Вартість МШП, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання (п. 23 НП(С)БО 9).

Тож якщо підприємство не планує продаж будиночків, а тільки їх використання у якості зразків, протягом не більше одного року, такі будиночки обліковують у складі МШП:

  • Дт 22 Кт 26 – передані будиночки до складу МШП;
  • Дт 93 Кт 22 – передані будиночки в експлуатацію – слугувати в якості зразків.

Про облік МШП можна почитати, приміром, тут, тут.

Але, на наш погляд, малоймовірно, що такий коштовний об’єкт, як модульні будиночки, будуть використовувати виключно як зразки продукції, без мети їх подальшого продажу. Тому, скоріш за все, немає достатніх підстав для обліку в складі МШП.

 

Облік у складі ОЗ

Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, виконання  робіт і надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) (п. 4 НП(С)БО 7).

Тобто, якщо підприємство планує використовувати модульні будиночки у якості зразків протягом періоду, більшого за рік, їх слід обліковувати у складі ОЗ.

Якщо по закінченні очікуваного періоду використання будиночки (ОЗ) планують продати, ліквідаційна вартість будиночків встановлюється в сумі очікуваної реалізації (див. визначення ліквідаційної вартості в п. 4 НП(С)БО 7).

Амортизація таких будиночків (ОЗ) нараховується в загальному порядку.

Про облік ОЗ можна почитати тут, тут, тут, тут.

***

Читайте також: Облік вітринних зразків

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Реклама , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі