Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік збитків щодо знищеного майна після окупації

Підприємство розміщене у м. Буча. Після деокупації провели інвентаризацію, зафіксували збитки від знищення і розкрадання майна (автомобілі, запасні частини, паливо). Чи можна не списувати відразу на витрати суму завданої шкоди, а відобразити в обліку актив до з’ясування джерела компенсації цих витрат?

Ні, так зробити не можна.

Відповідно до п. 33 НП(С)БО 7, об'єкт ОЗ вилучається з активів (списується з  балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом.

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 9, запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена.

Запаси, визнані активом у результаті минулих подій, стосовно яких існує імовірність того, що підприємство не отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, у звітному періоді активами не визнаються, а їх вартість визнається іншими витратами операційної діяльності (п. 2.1 Методрекомендацій №2).

Відповідно до п. 4 розд. ІV Положення №879, виявлені при інвентаризації розбіжності між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухгалтерського обліку регулюються підприємствами в такому порядку: нестача цінностей понад норми природного убутку, а також втрати від псування цінностей списуються з балансу та відносяться на рахунок винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до законодавства, у разі якщо винні особи не встановлені, вони зараховуються на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи згідно із законодавством.

Відповідно до норм Інструкції №291 зарахування на позабалансовий субрахунок 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей» суми нестач і втрат здійснюється одночасно зі списанням суми нестач і втрат від псування цінностей на витрати підприємства.

Зменшення суми невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей на субрахунку 072 відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» і кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів» в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.

З наведеного випливає, що виявлені інвентаризацією втрати і нестачі списуються з балансу:

  • Дт 131 Кт 10 – знос списаних ОЗ;
  • Дт 976 Кт 10 – залишкова вартість списаних ОЗ;
  • Дт 947 Кт 20, 21, 22, 28 тощо – списані запаси.

Якщо на момент списання питання з відшкодуванням шкоди не вирішено, вартість списаного відображається на позабалансовому субрахунку 072.

Якщо питання з відшкодуванням вирішено, сума, яка належить до відшкодування, показується проводкою: Дт 375 Кт 716. Одночасно зменшується сума на субрахунку 072.

Винна особа відшкодовує шкоду на банківський рахунок: Дт 311 Кт 375.

 ***

Читайте також: Списання знищеного, зіпсованого майна під час війни: чи визнають витрати?

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Витрати , Інвентаризація , Облік , Пальне

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі