• Посилання скопійовано

Індексація зарплати: правила застосування

На підприємстві з 2012 року не підвищувалася зарплата. Зараз індексація по кожному співробітнику перевищує 1000 грн/міс. Якими законними методами можна зекономити на індексації та який покроковий алгоритм дій при кожному варіанті?

Запитання: На підприємстві з 2012 року не підвищувалася зарплата. Зараз індексація по кожному співробітнику перевищує 1000 грн/міс. Якими законними методами можна зекономити на індексації та який покроковий алгоритм дій при кожному варіанті? Варіанти щодо скорочення штату, переведення працівників на ФОП не підходять. Чи є якісь нюанси, якщо звільнити працівників за власним бажанням та прийняти назад на роботу наступного дня?

Відповідь: Давайте почнемо з того, що нарахування і виплата індексації – це мінімальна державна гарантія в оплаті праці, яка передбачена Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» зі змінами і доповненнями. Недотримання цієї норми законодавства, згідно ст.265 КЗпП, призведе до штрафних санкцій у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Таким чином, на законних підставах повністю відмовитись від нарахування і виплати індексації Ви не зможете, але, вважаємо, що зекономити все ж таки можливість є.

Оскільки Ваше підприємство щомісячно нараховує і виплачує індексацію своїм співробітникам, то воно вже змирилось з постійним збільшенням фонду оплати праці (за рахунок збільшення суми індексації) та, відповідно, постійним збільшенням розміру податкового навантаження на фонд оплати праці. 

Ми вже з Вами з’ясували, що фонд оплати праці зменшити законно ми не можемо, але ми можемо зупинити постійне його зростання та зменшити податковий тиск. Для цього лише потрібно збільшити заробітну плату мінімум у розмірі тієї індексації, яка нараховується співробітникам в поточному місяці. Давайте розберемось до чого це призведе:

1. Фонд оплати праці буде фіксованим, оскільки на даний момент інфляція в країні призупинилась.

2. Всі працівники підприємства будуть мати новий базовий місяць для цілей розрахунку індексації.

3. Ви виконаєте одну з основних вимог законодавства для застосування понижуючого коефіцієнта по ЄСВ.

Нагадаємо, що Закон України від 02.03.2015 року №219-VIII «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці)», набув чинності 13 березня 2015 року. Він передбачає можливість застосування понижуючого коефіцієнта тим платникам податків, які були створені або почали фінансово-господарську діяльність у 2014 році.

Максимальний розмір понижуючого коефіцієнта на 2015 рік для платників податків, які вирішили його застосовувати - 0,4. Однак понижуючий коефіцієнт може бути й іншим, він визначається за спеціальною формулою. 

З 2016 року під час нарахування зарплати та інших винагород платники податків, які підпадають під сферу дії цього Закону, застосовуватимуть коефіцієнт 0,6.

Для застосування понижуючого коефіцієнта від платника податків вимагається дотримання наступних умов:

• Збільшення бази оподаткування ЄСВ у розрахунку на одну застраховану особу у звітному місяці 2015 року - на 20 і більше відсотків.

• Щоб після застосування понижуючого коефіцієнта середній платіж по ЄСВ на одну застраховану особу в 2015 році становив суму не менше, ніж середній платіж по ЄСВ на одну застраховану особу в 2014 році.

• Кількість застрахованих осіб, за якими нараховані виплати, не перевищувало 200% середньомісячного кількості застрахованих осіб платника податків за 2014 рік.

Усі показники, необхідні для обчислення понижуючого коефіцієнту  за 2014 визначаються на підставі звітності платника єдиного внеску, поданої відповідно до вимог Закону №2464.

Важливо пам’ятати, що навіть при багаторазовому збільшенні середнього розміру заробітної плати співробітника в 2015 році понижуючий коефіцієнт не може бути менше 0,4. Розрахований коефіцієнт і розмір (ставка) єдиного внеску, відповідно до роз'яснень ДФС, вказуються з трьома знаками після коми.

Підсумуємо викладене. Якщо сума індексації, котра нараховується Вашим співробітникам складає 20 і більше відсотків від їхнього окладу, то підвищивши оклади співробітників (просто назвав індексацію окладом) Ви виконаєте основну вимогу законодавства, що дозволить зекономити до 50% податків, які повинен сплачувати роботодавець при виплаті заробітної плати.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    Сьогодні 13:236
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202447
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484