• Посилання скопійовано

Поворотна фінансова допомога: нюанси надання та обліку

Який порядок надання та повернення поворотної фінансової допомоги засновником фермерського господарства - платником єдиного податку 4 групи? Як провести таку операцію в бухобліку та яка форма розрахунків?

ПКУ не містить окремих норм, згідно яких платник єдиного податку 4 групи повинен вести податковий облік отриманої ним поворотної фінансової допомоги, хоча для платників 1-3 групи згідно з підпунктом 3 п. 292.11 ПКУ  передбачено, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів. Тому вважаємо що, така фінансова допомога і у Вашому податковому обліку не повинна відображатись. 

Сума та спосіб отримання поворотної фінансової звітності не обмежуються жодним нормативно-правовим актом України, але якщо підприємство отримує таку допомогу готівкою, то повинно зважити на обмеження готівкових розрахунків протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами, які поширюється на операції розрахунків між:


юридичними особами та підприємцями у розмірі що не перевищує 10000 гривень;

юридичними особами та фізичними особами, а також підприємцями та фізичними особами у розмірі що не перевищує 150000 гривень.

Обмеження готівкових розрахунків між підприємством і фізичною особою стосуються розрахунків як фізичної особи - платника з підприємством (підприємцем) - одержувачем, так і розрахунків підприємства - платника з фізичною особою - одержувачем. Слід зауважити, що згідно з листом НБУ від 24.01.2014 року №11-116/3159 одержання та повернення фінансової допомоги також підпадають під обмеження.

Тобто такі обмеження діють як при отриманні поворотної фінансової допомоги, так і при її поверненні.

Щодо правил відображення ПФД в бухгалтерському обліку зазначимо таке.

Отримання ПФД (незалежно від надавача) ніяк не впливає на фінансовий результат підприємства - дохід визнавати в даному випадку не потрібно (п. 5 ПСБО 15 "Дохід"). Фактично суми ПФД, які ми зобов'язані протягом певного строку за договором повернути надавачу, будуть належати лише до наших зобов'язань (п. 3 р. I ПСБО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності"). Згідно з пп. 9.3 ПСБО 16 "Витрати", коли повертається фінансову допомогу, визнавати витрати відповідно теж не потрібно.

ПФД можуть показувати в довгострокових або поточних зобов'язаннях. Тут все залежить від терміну, на який надали фінансову допомогу (пп. 4, 6 П (С) БО 11 "Зобов'язання").

Якщо ПФД надали на термін більше 12 місяців, починаючи з дати балансу, то такі зобов'язання потрібно показувати як довгострокові на рахунку 55 "Інші довгострокові зобов'язання".

Якщо ж поворотну фінансову допомогу отримують на термін менше 12 місяців, то тоді такі поточні зобов'язання показують або на субрахунку 685 "Розрахунки з іншими кредиторами", або на окремому субрахунку до рахунку 60 "Короткострокові позики".

У ситуації коли до повернення довгостроковій фінансової допомоги залишається менше 12 місяців, таку заборгованість переводять у категорію поточної. Відповідно, буде проводка Дт 55 Кт 611 "Поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в національній валюті".

Типові проводки наведені в таблиці облік поворотної фінансової допомоги у позичальника:

п/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

1.

Отримано короткострокову ПФД

301,311

685 (60)

2.

Отримано довгострокову ПФД

301,311

55

3.

Переведена довгострокова фінансова допомога в поточну

55

611

4.

Повернена довгострокова фінансова допомога

611

301,311

5.

Повернена поточна фінансова допомогу

685 (60)

301,311

 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025252
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 004