• Посилання скопійовано

Списання паливно-мастильних матеріалів: бухоблік

Товариство придбало основний засіб (авто) за рахунок прибутку (рішення засновників, затверджено протоколом). Як відобразити списання ПММ? Чи зменшують дані витрати суму до оподаткування податком на прибуток?

Оскільки відповідно до п.134.1.1 ПКУ податковий облік на підприємствах, починаючи з 1 січня 2015 року, здійснюється по даних бухгалтерського обліку (в залежності від об’єму річного доходу підприємства, з урахування або без урахування різниць), то бухгалтерський і податковий облік ПММ треба здійснювати у відповідності до ПСБО 9 «Запаси». 

Згідно п.16 ПСБО 9 треба визначити спосіб, яким підприємство буде здійснювати оцінку ПММ при відпуск на власні потреби. 


Бухгалтерський облік ПММ ведеться на рахунку 203 «Паливо» або на рахунку 201 (якщо деякі ПММ використовуються і як паливо і як матеріали). За дебетом рахунка 203 відображається надходження палива (придбаного за безготівковим розрахунком, з підзвітних сум або отриманого за талонами та картками), за кредитом - списання палива відповідно до даних з подорожніх листів в сумі фактичного споживання. Рахунок, на який списується паливо, залежить від виду діяльності підприємства та цілей використання перевезень. Це може бути дебет рахунків 92, 93 (якщо перевезення пов'язані зі збутом), 23 (якщо перевезення - один з основних видів діяльності підприємства) і т. ін.

За допомогою дорожніх листів ведуть бухгалтерський облік ПММ по кожному конкретному автомобілю - з них можна отримати дані про кількість витраченого палива і o часу роботи автомобіля. У дорожньому листі містяться дані про фактичне та нормативне використання палива. Нормативні показники розраховуються згідно з нормами, встановленими Наказом Мінтрансу України N 43 від 10.02.98 р. «Про затвердження норм витрати ПММ на автомобільному транспорті». Вони визначаються розрахунковим шляхом, ґрунтуючись на лінійних нормах з урахуванням декількох коефіцієнтів залежно від технічного стану автомобіля, особливостей його конструкції, умов роботи. Всі причини відхилення від норми потрібно фіксувати у відповідному документі (це може бути експертний висновок станції техобслуговування або акт, форма якого дана в додатку І Наказу № 43). Якщо виявляються факти перевищення витрат ПММ у порівнянні з нормативними показниками, то визнання понаднормативних витрат палива підприємства може бути проблематичним для підприємства.

Оскільки у бухгалтерському обліку немає поділу витрат на виробничі та невиробничі, а ПКУ не містить жодних обмежень до списання запасів на потреби підприємства, то всі використані ПММ на підставі складених документів Ви можете враховувати у витратах звітного періоду. Таким чином, вони зменшать фінансовий результат та, відповідно, податок на прибуток, розрахований за даними бухгалтерського обліку. 

Але треба мати на увазі, що облік ПММ, які використані не для виробничих цілей, Вам все ж таки вести прийдеться, оскільки згідно п.198.5 ПКУ, на нього треба буде нарахувати ПДВ та сплати в бюджет. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    Сьогодні 12:12
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202444
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20246
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202421
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202467