• Посилання скопійовано

Списання паливно-мастильних матеріалів: бухоблік

Товариство придбало основний засіб (авто) за рахунок прибутку (рішення засновників, затверджено протоколом). Як відобразити списання ПММ? Чи зменшують дані витрати суму до оподаткування податком на прибуток?

Оскільки відповідно до п.134.1.1 ПКУ податковий облік на підприємствах, починаючи з 1 січня 2015 року, здійснюється по даних бухгалтерського обліку (в залежності від об’єму річного доходу підприємства, з урахування або без урахування різниць), то бухгалтерський і податковий облік ПММ треба здійснювати у відповідності до ПСБО 9 «Запаси». 

Згідно п.16 ПСБО 9 треба визначити спосіб, яким підприємство буде здійснювати оцінку ПММ при відпуск на власні потреби. 


Бухгалтерський облік ПММ ведеться на рахунку 203 «Паливо» або на рахунку 201 (якщо деякі ПММ використовуються і як паливо і як матеріали). За дебетом рахунка 203 відображається надходження палива (придбаного за безготівковим розрахунком, з підзвітних сум або отриманого за талонами та картками), за кредитом - списання палива відповідно до даних з подорожніх листів в сумі фактичного споживання. Рахунок, на який списується паливо, залежить від виду діяльності підприємства та цілей використання перевезень. Це може бути дебет рахунків 92, 93 (якщо перевезення пов'язані зі збутом), 23 (якщо перевезення - один з основних видів діяльності підприємства) і т. ін.

За допомогою дорожніх листів ведуть бухгалтерський облік ПММ по кожному конкретному автомобілю - з них можна отримати дані про кількість витраченого палива і o часу роботи автомобіля. У дорожньому листі містяться дані про фактичне та нормативне використання палива. Нормативні показники розраховуються згідно з нормами, встановленими Наказом Мінтрансу України N 43 від 10.02.98 р. «Про затвердження норм витрати ПММ на автомобільному транспорті». Вони визначаються розрахунковим шляхом, ґрунтуючись на лінійних нормах з урахуванням декількох коефіцієнтів залежно від технічного стану автомобіля, особливостей його конструкції, умов роботи. Всі причини відхилення від норми потрібно фіксувати у відповідному документі (це може бути експертний висновок станції техобслуговування або акт, форма якого дана в додатку І Наказу №43). Якщо виявляються факти перевищення витрат ПММ у порівнянні з нормативними показниками, то визнання понаднормативних витрат палива підприємства може бути проблематичним для підприємства.

Оскільки у бухгалтерському обліку немає поділу витрат на виробничі та невиробничі, а ПКУ не містить жодних обмежень до списання запасів на потреби підприємства, то всі використані ПММ на підставі складених документів Ви можете враховувати у витратах звітного періоду. Таким чином, вони зменшать фінансовий результат та, відповідно, податок на прибуток, розрахований за даними бухгалтерського обліку. 

Але треба мати на увазі, що облік ПММ, які використані не для виробничих цілей, Вам все ж таки вести прийдеться, оскільки згідно п.198.5 ПКУ, на нього треба буде нарахувати ПДВ та сплати в бюджет. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025252
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.20251 004