• Посилання скопійовано

Товар реалізується за готівку без ідентифікації неплатників ПДВ — виписуємо накладну за щоденними підсумками операцій

Виписка податкової накладної за щоденними підсумками операцій продажу неплатникам ПДВ через РРО (на підставі щоденного Z-звіту) здійснюється щоденно та реєструється у ЄРПН на протязі 15 календарних днів. Чи можна виписати одну податкову накладну на щоденні операції за місяць у останній день місяця?

Згідно з п. 201.4 ПКУ, підприємства-платники ПДВ мають можливість скласти на неплатників ПДВ такі види податкових накладних (ПН):

- зведену ПН, не пізніше останнього дня місяця на весь місячний обсяг поставок на неплатників ПДВ, поставка товарів/послуг яким має безперервний або ритмічний характер;

- ПН за щоденними підсумками, на кінець дня на весь обсяг денної виручки у разі поставок кінцевому споживачу, коли розрахунки проводяться через касу, РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника.

Звісно, складання, як зведених, так і ПН за щоденними підсумками є правом, а не обов’язком платника податку, за умови, що за фактом поставки або передоплати товарів/послуг постачальник не склав окремої, звичайної ПН. Але складання однієї ПН за усі операції за місяць можна реалізувати тільки через зведену податкову накладну. А її складання має певні вимоги. 

П. 201.4 ПКУ вимагає для того, щоб виписати на покупця зведену податкову накладну, наявність або безперервних поставок, або не менше, ніж двох поставок такому покупцю протягом місяця. І якщо виписувати одну зведену ПН не на одного, а на усіх покупців – неплатників ПДВ, то як  довести, що товари/послуги, які їм усім постачалися, мали безперервний або ритмічний характер? 

Податківці у листі МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування ВП від 26.11.2015 №26015/10/28-10-06-11 вказують на необхідність наявності договору з такими покупцями, в якому будуть зазначені періодичність поставок та порядок оплати їх вартості.  Але ця вказівка визначена тільки в  п. 18 Порядку №957 (Наказ Мінфіну від 22.09.2014 р. №957 «Порядок заповнення податкової накладної»), який є застарілим, хоча і діючим на цей час. 

Водночас мати такий договір та/або накладні, у яких зазначено відвантаження товарів/надання послуг одному окремому покупцю – неплатнику ПДВ дозволить не включати обсяг такої поставки до ПН за щоденними підсумками, а скласти окрему зведену податкову накладну на обсяг таких поставок такому покупцю.

Тому, якщо реалізація відбувається за готівку, без ідентифікації кожного неплатника ПДВ та без можливості довести, що поставок такому неплатнику було два або більше за місяць, в продавця немає  можливості скласти одну зведену ПН на всі такі поставки неплатникам ПДВ за місяць і йому треба виписувати ПН за щоденними підсумками операцій.  

Як ПН за щоденними підсумками, так і зведені ПН реєструються в ЄРПН у загальному порядку – протягом 15 календарних днів, наступних з дати складання. Що стосується відповідальності щодо ПН, які не підлягають наданню покупцю, то на підставі п. 120-1 ПКУ, відсутня фінансова відповідальність. Однак, при наявності доказів, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку згідно ст. 163-1 КУпАП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202420
  • На яку дату виникає ПЗ з ПДВ при виконанні робіт?
    Підприємство уклало договір на виконання робіт з обробітку землі з 08.04.2024 по 01.12.2024 р. Роботи виконуються поетапно протягом всього договору. Але згідно з договором акт виконаних робіт на всі етапи складається один раз після виконання всіх робіт. На яку дату слід нараховувати ПЗ з ПДВ?
    13.05.2024148
  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.202412
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202417
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202438