• Посилання скопійовано

Податкова накладна зареєстрована з запізненням: без подання додатка 8 не обійтись

Податкова накладна складена на аванс 01.11.2013 р., але зареєстрована в ЄРПН із запізненням (18.11.2013 р). 4.11.2013 р. до ПН складено Розрахунок коригування, який зареєстровано вчасно (11.11.2013 р). Підставою для коригування є невірно вказана у накладній кількість та ціна товару. Розрахунок коригування з нульовим значенням. Чи можна покупцю включити до складу ПК суми ПДВ за накладною, яка в Єдиному реєстрі зареєстрована із запізненням без подання додатку 8 за такою ситуацією?

Запитання: Податкова накладна (далі-ПН) складена на аванс — 01.11.2013 р., зареєстрована в ЄРПН із запізненням — 18.11.2013 р. Згодом — 04.11.2013 р. до ПН складено Розрахунок коригування (далі - РК), який зареєстровано вчасно — 11.11.2013 р. Підставою для коригування є невірно вказана у ПН кількість та ціна товару. Розрахунок коригування з нульовим значенням (загальна сума та сума ПДВ не міняються, лише здійснюється коригування кількості та ціни). Чи можна покупцю включити до складу ПК суми ПДВ за ПН, яка в Єдиному реєстрі зареєстрована із запізненням без подання додатку 8 за такою ситуацією?

Відповідь: Згідно із п. 11 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, з 01.01.2012 р. включенню до  Єдиного реєстру податкових накладних (далі, ЄРПН) підлягають податкові накладні:

- в яких сума ПДВ становить понад 10 тис. грн;

- незалежно від суми, при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України.


Податкова накладна має бути зареєстрована в ЄРПН у терміни, зазначені в абзаці сьомому п. 201.10 ПКУ - не пізніше 15-ти календарних днів, наступних за датою її складання. Виняток становлять ПН (які не підлягали реєстрації під час складання документу), до яких було виписано Розрахунок коригування до податкової накладної, і який підлягає реєстрації в ЄРПН за згаданими вище критеріями. У цьому випадку ПН, до якої виписано РК, реєструється без дотримання встановленого терміну, а на її підставі реєструється РК до неї вже з урахуванням цього терміну (п. 3 Порядку №1246 ). Отже, на підставі зазначеного порядку не складно зробити висновок, що право на відображення сум ПДВ у складі ПК здійснюється лише за виконання вимоги щодо вчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Відсутність продавцем факту реєстрації ПН або порушення порядку реєстрації (реєстрацію здійснено із запізненням) не дає право покупцю на ПК. 

Потрібно сказати, що на практиці деякі продавці використовують зазначений вище виняток для реєстрації ПН, щоб мати можливість внести до ЄРПН податкову накладну із запізненням. І формально така ПН вважається зареєстрованою. Але якщо покупець звірить дані отриманої ПН на відповідність із даними з ЄРПН, факт невчасної реєстрації буде підтверджено. Нагадаємо, на свій запит про надання інформації, що міститься в ЄРПН, особа отримує витяг, в якому наводяться відомості щодо податкової накладної, зокрема, дата внесення відомостей до ЄРПН продавцем та дата виписування ПН (запит складається за правилами п. 13-17 Порядку №1246). Тому звірити невчасну реєстрацію зовсім нескладно.

Отже, не рекомендуємо продавцям використовувати зазначений метод реєстрації „із запізненням”. Права на ПК з ПДВ за такою ПН у покупця все рівно не буде і порушення строків реєстрації ПН така операція не виправить. 

Тому право на ПК у покупця залишається, якщо особа за звітний податковий період разом із декларацією з ПДВ подасть заяву із скаргою (додаток 8 до декларації з ПДВ) на такого постачальника . 

Отже, наголошуємо, що, враховуючи ситуацію, яка викладена у запитанні, право на ПК у покупця виникає не за ПН, яка коригується і не на підставі Розрахунку коригування, а тільки за поданим додатком 8.

Крім того, виходячи із зазначеної у питанні ситуації, схиляємось до думки, що за допомогою складання РК продавець мав на меті виправити помилки при складанні ПН. Але підстави для складання РК до ПН передбачено у ст. 192 ПКУ, серед яких не має випадку складання РК за для виправлення помилок. Якщо ПН була складена невірно, то продавець мав її анулювати і виписати нову, вірно складену ПН. Тож, зайво складений для виправлення помилок в ПН РК продавцю також потрібно анулювати. На жаль, оскільки минули строки реєстрації ПН, виписати і зареєструвати в ЄРПН вірну ПН продавець вже не в змозі. Тому, як було зазначено вище, покупець збереже право на ПК лише за поданим додатком 8.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202520
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202541
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025129
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197