• Посилання скопійовано

Предприятие не воспользовалось правом на кредит по НДС в 2010 г. С 2011 г. такие операции освобождены от НДС. Как учесть эти суммы?

Предприятие в 2010г. закупало семена подсолнечника. Транспортно-заготовительные расходы по закупкам аккумулируются на отдельном счете, списываются по методу среднего процента. Налоговый кредит по данным закупкам и ТЗР в декларациях не отражали (не было необходимости). С 01.01.2011 согласно п. 15 подраздела 2 раздела ХХ «Переходные положения» НКУ, операции по поставке семян подсолнечника освобождаются от обложения НДС. В связи с этим право на налоговый кредит при приобретении мы утратили. Может ли предприятие отразить суммы «неиспользованного» налогового кредита в составе валовых расходов? можно ли воспользоваться правом на налоговый кредит по транспортно-заготовительным расходам, которые относятся к ныне не облагаемым товарам?

Запитання є досить актуальним не тільки щодо (товарів) операцій, по яких податковий кредит не формувався з тих чи інших причин, але і щодо товарів (операцій), по яких було сформовано податковий кредит до 01.01.2011 року. Не зважаючи на актуальність даного питання, податковим кодексом України (ПКУ) воно не врегульоване.

По операціях (товарах), які звільнені від ПДВ згідно пункту 15 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» не передбачено обов’язок нараховувати зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ст. 198 ПКУ, оскільки там ідеться про товари звільнені від ПДВ згідно з Розділом Y (Податок на додану вартість). Отже, якщо в період придбання товарів була мета їх використання в оподатковуваних операціях, то підприємство на дату придбання мало право формувати податковий кредит. В той же час обов’язку нараховувати зобов’язання ПКУ не передбачив.

Дане питання вирішила виправити ДПС України. Абзацом четвертим пункту 2 Розділу ІІ листа ДПС України від 26.01.2011р. №2093/7/16-1517, зазначено:

При цьому, якщо зернові культури товарних позицій 1001 — 1008 та технічні культури товарних позицій 1205 і 1206 були придбані такими платниками до 1 січня 2011 року і за операціями з такого придбання було отримано податковий кредит, такі суми податкового кредиту мають бути перераховані у відповідності з правилами, встановленими підпунктом 198.4 статті 198 Кодексу (дата коригування податкового кредиту в цьому випадку визначається за датою першої з подій, перерахованих у пункті 187.1 статті 187 Кодексу).

Щоправда перерахування податкового кредиту підпункт 198.4 статті 198 Кодексу не передбачає, однак визначає, що суми сплаченого ПДВ при придбанні товарів з метою їх подальшого використання у звільнених від оподаткування операціях, не включаються до складу податкового кредиту.

Якщо з позиції ДПС України такі суми не включаються до податкового кредиту, тобто перераховуються (коригуються) для тих, хто їх включив, а для тих хто не включав тим більше не включаються, то платник податку на прибуток вказані витрати по сплаті ПДВ може включити до складу витрат керуючись пп. 139.1.6 ст. 139 ПКУ.

Такий підхід щодо формування витрат у податковому обліку по сплаченому ПДВ є логічним, хоча податковим кодексом не визначений. На сьогодні ДПС України не заперечує можливості формування таких витрат в описаній ситуації. Однак, враховуючи що норми ПКУ таких правил не передбачають, з метою уникнення можливих ризиків пропоную отримати індивідуальну податкову консультацію.

Слід врахувати, що названий вище лист ДПС України від 26.01.2011р. №2093/7/16-1517 Мін’юст України включив до переліку таких, що містять нові правові норми, які зачіпають права, свободи і законні інтереси юридичних і фізичних осіб, мають міжвідомчий характер та пропонує відкликати (Лист Мін’юсту від 28.04.2011 р. №3915-0-4-11/101).

Микола Підлужний

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202429
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202423
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202470