• Посилання скопійовано

Купівля тютюну і продажу суміші для кальяну: що з ПДВ?

ТОВ придбало тютюн для кальяну. Накладна складена на договірну вартість, а ПН на вартість за МРЦ, з позначкою в номері через дріб числа «6». Далі тютюн продається як суміш для кальяну. Чи правильно складена ПН? Чи обкладається ПДВ вартість постачання суміші для кальяну?

ПДВ при продажу тютюнових виробів виробниками, імпортерами

Відповідно до пп. 189.18 ПКУ, у разі постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни (МРЦ), при їх постачанні на митній території України, базою оподаткування є МРЦ таких товарів без урахування ПДВ.

Пунктом 197.27 ПКУ визначено, що звільняються від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій:

а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;

б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону «Про захист економічної конкуренції». Перелік таких суб’єктів затверджено Постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1423;

в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.

Про те, який висновок з цього випливає, читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (101.07): «Яким чином оподатковуються операції з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни?».

ДПС відповідає, що встановлений пп. 189.18 ПКУ порядок визначення бази оподаткування застосовуються виключно такими категоріями платників:

  • суб’єктами господарювання – виробниками тютюнової продукції;
  • суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону №2210;
  • імпортерами тютюнової продукції.

Тобто, саме тільки такі платники при постачанні тютюнової продукції, для якої встановлено МРЦ, при визначенні бази оподаткування ПДВ використовують МРЦ.

 

Податкова накладна на тютюнові вироби виробників, імпортерів

Дивимося Порядок №1307.

Платники ПДВ у разі здійснення операцій з постачання товарів, базою оподаткування для яких МРЦ, складають окремі ПН та зазначають у другій частині порядкового номера такої ПН код «6» (п. 6 Порядку №1307).

У разі складання ПН на операції з постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено МРЦ, у графі 7 зазначається МРЦ товару без урахування ПДВ (пп. 5 п. 16 Порядку № 1307).

Таким чином, в даній ситуації ПН на ТОВ складена правильно, за умови, що її складав виробник, суб’єкт господарювання з Переліку № 1423 чи імпортер тютюнової продукції.

 

Як покупець відображає податковий кредит?

Покупець сплачує постачальнику договірну ціну, яка відображається в накладних на постачання тютюнових виробів, але ПН складається не на договірну ціну, а на МРЦ. Тобто, вартість в накладних і ПН різна.

То на яку з них відображати ПК?

Прямої відповіді на це питання в ПКУ немає. Але, наприклад, в ІПК ДПСУ від 05.07.2022 р. №961/ІПК/99-00-21-03-02-06 читаємо таке:

«При придбанні тютюнової продукції, база оподаткування якої визначається виходячи з МРЦ, платники податку - покупці, які отримали зареєстровані в ЄРПН податкові накладні, у яких ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість вказана виходячи з МРЦ такої продукції, до податкового кредиту включають суми ПДВ, сплачені при придбанні такої тютюнової продукції, на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Отже, при заповненні податкової звітності з ПДВ платники податку – покупці тютюнової продукції, база оподаткування при постачанні якої визначається виходячи з МРЦ,  у колонці А рядка 10.1 розділу ІІ «Податковий кредит» декларації, а також у графі 6 таблиці 2.1 та графі 4 таблиці 2.2 додатку 1 до декларації вказують обсяг придбання (без податку на додану вартість), зазначений у відповідній податковій накладній, складеній та зареєстрованій в ЄРПН постачальником за операцією з постачання тютюнової продукції, тобто  МРЦ такої продукції (без податку на додану вартість)».

Тобто, згідно з цією ІПК до складу ПК потрібно відносити всю суму ПДВ за ПН, складеною виходячи з МРЦ, а не суму ПДВ згідно договірної ціни.

Але оскільки, повторимося, цей момент в ПКУ не врегульовано, для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію. 

Подальше постачання тютюну, призначеного для кальяну, звільняється від ПДВ, про що скажемо далі. Це означає, що на придбані тютюнові вироби, а також на інші складові, що входять до складу суміші, потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. Поряд з цим нараховується компенсуюче ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ на товари, послуги, які частково використовуються у звільнених від оподаткування операціях.

 

Чи обкладається ПДВ вартість постачання суміші для кальяну?

Вище ми зазначали, що згідно з пп. 197.27 ПКУ операції постачання тютюнових виробів звільняються від оподаткування ПДВ, за певним винятком.

До 01.01.2023 р. операції роздрібної торгівлі тютюновими виробами оподатковувалися акцизним податком. Причому ДПС в своїх консультаціях, наприклад, тут, зазначала, що оподаткуванню акцизним податком підлягає вся суміш суміш для кальяну, а не тільки тютюн в такій суміші. 

Цей висновок, на наш погляд, доречний і щодо оподаткування ПДВ. Звільняється від оподаткування ПДВ вся суміш для кальяну, а не тільки тютюн в такій суміші. 

Але думка ДПС щодо цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    Сьогодні 12:117
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202441
  • На яку дату виникає ПЗ з ПДВ при виконанні робіт?
    Підприємство уклало договір на виконання робіт з обробітку землі з 08.04.2024 по 01.12.2024 р. Роботи виконуються поетапно протягом всього договору. Але згідно з договором акт виконаних робіт на всі етапи складається один раз після виконання всіх робіт. На яку дату слід нараховувати ПЗ з ПДВ?
    13.05.2024381
  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.202412
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202417