• Посилання скопійовано

ПДВ при експорті товару до та більше ніж 150 євро, якщо оплата в гривнях

Підприємство експортує товар, поставки бувають як до 150 євро, так і більше ніж 150 євро. Оплата від нерезидента надходить на банківських рахунок у гривнях. Це експортні операції? Що з ПДВ?

ПДВ при експорті товару вартістю до 150 євро

Відповідно до пп. 196.1.16 ПКУ не є об’єктом оподаткування операції з вивезення товарів за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро.

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.24 ЗІР: «Який порядок відображення в податковій декларації з ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро?».

Податкова відповідає, що операції з вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму таких товарів, вказуються у рядку 5 з обов’язковим поданням додатка 5 (Д5).

У додатку 5 такі операції відображаються в таблиці 1.

На операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкові накладні не складаються.

Оскільки здійснюватиметься операція, яка не є об’єктом оподаткування, потрібно буде нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ на експортовані товари, якщо вони придбавалися з ПДВ. Поряд з цим слід буде нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за п. 199.1 ПКУ, якщо придбані товари, послуги використані в неоподатковуваних операціях частково (див. тут).

 

ПДВ при експорті товару вартістю більше ніж 150 євро

Такі операції оподатковуються в загальному порядку, прийнятому для операцій експорту товару. Причому незалежно від того, в іноземній валюті чи в гривнях буде отримуватися оплата, про що мова далі.

Про особливості обліку, оподаткування експорту товару можна почитати, приміром, тут, тут, тут.

 

Чи належить до експорту товару операція, якщо оплата в гривнях

Так. І ось чому.

Відповідно до ст. 1 Закону про ЗЕД експорт (експорт товарів) - продаж товарів українськими суб'єктами ЗЕД іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів.

Тобто, експорт товару – це якщо український суб’єкт господарювання продає товар іноземному суб’єкту господарювання.

Причому оплата від нерезидента може надходити як в іноземній валюті, так і в гривнях. Про це ми писали, приміром, тут. За цим самим посиланням розглянуто бухгалтерський облік таких операцій.

 

Нерезидент компенсує резиденту послуги перевезення – що з ПДВ

Якщо перевізник (резидент України) є платником ПДВ і надає послуги з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом, що підтверджується єдиним міжнародним перевізним документом, такі послуги оподатковуються за ставкою ПДВ 0%, згідно з п. «а» пп. 195.1.3 ПКУ (детальніше див., приміром, тут).

Причому з метою оподаткування не потрібно розділяти маршрут митною територією України і поза такою територією. На всьому такому маршруті діє ставка 0% (див. відповідь на питання 6 в УПК № 610).

Якщо постачальник (експортер) отримує від перевізника резидента послуги міжнародного перевезення і надалі перевиставляє їх вартість для оплати нерезиденту, на наш погляд, резидент також повинен застосовувати ставку ПДВ 0% на вартість перевиставлених послуг. У всякому разі, саме так слід діяти, якщо резидент перевиставляє такі послуги перевезення в рамках договору транспортної експедиції, де резидент є експедитором (див. відповідь на питання 8 і 10 в УПК № 610).

Але якщо між постачальником (експортером) і нерезидентом укладено не договір транспортної експедиції, а договір на відшкодування чи компенсацію витрат перевезення, податкова може вважати, що це надання інших послуг, місце постачання яких згідно з п. 186.4 ПКУ – місце реєстрації постачальника, тобто, експортера. А відтак на таку компенсацію слід буде нарахувати ПДВ за ставкою 20%. Хоча ми так не вважаємо.

Для уникнення непорозумінь з податковою, якщо укладено договір відшкодування, компенсації витрат, може бути доречним отримати ІПК.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 722
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432