• Посилання скопійовано

Експорт продукції та окремо послуги її перевезення: акт та ПДВ

Підприємство експортує продукцію, замовляючи послуги перевезення у перевізника -резидента, який виставляє свої послуги з ПДВ 0%, як міжнародні перевезення. Покупець - нерезидент оплачує підприємству окремо продукцію і транспортно-експедиційні послуги. Як виставляти нерезиденту акт? Що з ПДВ на ці послуги?

ПДВ при наданні транспортно-експедиторських послуг

Місцем постачання транспортно-експедиторських послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. «ж» п. 186.3 ПКУ).

В даній ситуації отримувач послуг – нерезидент. А тому місце постачання транспортно-експедиторських послуг знаходиться за межами митної території України.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації місце постачання знаходиться за межами митної території України, такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

ПДВ при наданні послуг перевезення

Відповідно до абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону №1955-IV. Наприклад, щодо автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Тому якщо автомобільний перевізник здійснював міжнародне перевезення вантажу, що оформлено накладною CMR, зазначені послуги перевезення оподатковуються перевізником платником ПДВ за ставкою ПДВ 0%.

Причому оскільки замовником таких послуг у перевізника було підприємство експедитор, то перевізник оформляє ПН (0%) на експедитора. Акт послуг перевезення також складається між експедитором і перевізником.

 

Яким чином експедитору виставляти замовнику нерезиденту експедиторські послуги і послуги перевезення?

Дивимося відповіді на питання 8 і 10 в УПК № 610 (Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610).

З цих відповідей випливає, що отримавши від перевізника ПН (0%), експедитор відображає ПК (у декларації з ПДВ у рядку 10.4).

Потім перевиставляє послуги замовнику нерезиденту, також складаючи на нерезидента ПН (0%), показники якої відображаються в рядку 3 декларації з ПДВ.

На експедиторські послуги, надані нерезиденту, ПН не складається, тому що, як з’ясовано вище, такі послуги не є об’єктом оподаткування. Але обсяг таких послуг відображається в рядку 5 декларації з ПДВ та в додатку 5 до декларації.

Надані нерезиденту послуги оформляються традиційно для нашої країни актом приймання-передачі. В такому акті послуги перевезення і експедиторські послуги потрібно зазначати окремими рядками. Поряд з цим можна на ці послуги скласти два окремі акти. Правильним буде і перший, і другий варіант.

 

Чи потрібно експедитору в розглядуваній ситуації нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5, ст. 199 ПКУ?

Експедитор надає послуги нерезиденту, які не є об’єктом оподаткування. Якщо з метою надання цих послуг придбавалися товари, послуги з ПДВ, то потрібно нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ.

А якщо придбані товари, послуги використовувалися в таких операціях частково (наприклад, різноманітні офісні витрати тощо), потрібно ще нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ.

 

Чи виникає подвійне оподаткування по даній операції?

Ні, не виникає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 723
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432