• Посилання скопійовано

Продаж трьох товарів, один з яких нижче собівартості: що з ПДВ?

Підприємство торгівлі проводить акцію – при придбанні 2 одиниць товару 3-тя в подарунок за 1 грн. 3-тя одиниця продається нижче собівартості, але в цілому продаж 3 одиниць вище собівартості. В бухобліку товари при вибутті оцінюються за середньозваженою собівартістю. Як оформити такі продажі, щоб продаж 3-ої одиниці не вважався нижче собівартості?

Прямої однозначної відповіді на це питання ПКУ не дає. Ми можемо тільки обміркувати різні варіанти.

Наприклад, згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості, яка не може бути нижче ціни придбання товарів.

Тож питання, яке ПКУ не конкретизує, – обсяг постачання визначається на рівні кожної одиниці проданого товару чи на рівні однієї порції постачання, яка визначається одним документом на постачання. 

Якщо обсяг постачання визначається на рівні однієї порції постачання, яка визначається одним документом на постачання.

Якщо продаж трьох товарів оформлено одним чеком РРО чи однією накладною, то це можна вважати однією операцією постачання. А відтак, загальну ціну продажу за чеком (накладною) потрібно порівняти з загальною собівартістю проданих за цими документами товарів. І тільки, якщо така загальна собівартість вища за загальну ціну продажу, є підстави говорити, що товар продано за ціною нижче ціни придбання.

Якщо обсяг постачання визначається на рівні кожної одиниці проданого товару.

У накладній чи в чеку РРО, а потім і в податковій накладній будуть прямо зазначені ціни кожної одиниці товарів. І там буде вказано, що ціна третьої одиниці товару 1 грн, що є меншою за собівартість цієї одиниці товару. З первинних документів наочно видно, що одна одиниця товару продана за ціною нижче собівартості.

Хоча в бухгалтерському обліку фінансові результати можуть визначати хіба що за наслідками кожної окремої операції, яка оформлена одним первинним документом, а не за наслідками продажу кожної одиниці товару. Але скоріш за все, що фінансові результати можуть визначати в цілому за період – день, тиждень, місяць тощо. 

Тож визначаючи фінрезультати хоч за наслідками кожного первинного документа, хоч за наслідками певного періоду, у підприємства не буде збиткових фінансових результатів. Тобто, ціна продажу буде більшою за собівартість.

Підсумок наших міркувань.

Наші міркування показують, що в ситуації, яку ми розглядаємо, з точки зору пп. 188.1 ПКУ немає операції постачання нижче ціни придбання. Тому цілком допустимо, щоб в одному первинному документі ціна одного товару була нижче собівартості, а ціна інших вища, але в підсумку за первинним документом ціна продажу вища за собівартість. Донараховувати відповідно до пп. 188.1 ПКУ ПДВ на різницю між собівартістю продажу третього товару і його ціною продажу не потрібно. 

Але ж податкова може мати іншу думку з цього питання. В основу власних міркувань вона може покласти другий розглянутий нами варіант аргументації.

Тому для уникнення непорозумінь з податковою підприємство може оформити акцію таким чином, щоб усі три товари продавалися з однаковою знижкою. В такому разі ціна продажу кожної одиниці товару, як і ціна продажу всіх товарів, буде вищою за їх собівартість. 

Хоча повторимо ще раз. Наша думка така, що в описаній ситуації немає факту продажу товару нижче ціни придбання, тому що фінансові результати варто рахувати на рівні щонайменше окремого документа на продаж, а не окремого товару. 

На підтримку цієї думки можна навести також принцип презумпції правомірності з пп. 4.1.4 ПКУ: якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення варто прийняти на користь платника податків.

Так от ми вище зазначили, що в пп. 188.1 ПКУ та інших нормах ПКУ не конкретизовано, яким чином визначати обсяг постачання – на рівні кожної одиниці товару чи всього обсягу за первинним документом. Тобто, маємо неоднозначність (множинність). Тому платник цілком правомірно може обрати будь-який з наведених варіантів.

Окрім того, підприємство може отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202424
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202421
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202466