• Посилання скопійовано

Чи потрібно розподіляти вхідний ПДВ за наявності експортних операцій?

Підприємство – платник ПДВ здійснює експорт товарів за ставкою 0%. Чи потрiбно розраховувати коефіцієнт розподiлу ПДВ і робити річний перерахунок з ПДВ відповідно до ст. 199 ПКУ?

Положеннями пп. 193.1 ПКУ встановлено три ставки ПДВ:  20%, 0% та 7%. Всі операції, що оподатковуються цими ставками, є оподатковуваними операціями, відповідно, вони є об’єктом оподаткування та не є звільненими від ПДВ.

Далі, відповідно до пп. 195.1.1 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України:

а) у митному режимі експорту;

б) у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та ч. 5 ч. 1 ст. 86 МКУ;

в) у митному режимі безмитної торгівлі;

г) у митному режимі вільної митної зони.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.

Згідно з пп. 199.1 ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Відповідно до пп. 199.2 ПКУ частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік.

Для розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях призначено додаток 7 до декларації з ПДВ. Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях розраховується у колонці 6 таблиці 1 додатка 7 шляхом ділення показника колонки 5 цієї таблиці на показник колонки 4 цієї таблиці.

У колонці 5 таблиці 1 додатка 7 відображаються оподатковувані операції - сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків. Сюди потрапляють і експортні операції, що оподатковуються за нульовою ставкою (рядок 2 декларації).

У колонці 4 таблиці 1 додатка 7 відображається загальний обсяг постачання  -сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3, 5 та 7 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків.

Як бачимо, значення колонки 5 та колонки 4 таблиці 1 додатка 7 відрізняються лише тим, що до другого включається значення рядка 5 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків. А в цьому рядку відображаються:

  • операції, що не є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ;
  • операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України;
  • операції, які звільнені від оподаткування (ст. 197 ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)).

Операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, тут немає. Натомість вони відображаються у рядку 2 декларації з ПДВ.

Розподіл вхідного ПДВ за правилами ст. 199 ПКУ здійснюється тоді, коли виконуються дві умови одночасно:

1. Платник ПДВ здійснює необ’єктні та/або звільнені від ПДВ операції і заповнює рядок 5 декларації;

2. Платник ПДВ здійснює придбання товарів/послуг, необоротних активів для одночасного використання в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.

Отже, якщо платник ПДВ здійснює експортні операції та не здійснює необ’єктні та/або звільнені від ПДВ операції, йому не потрібно розподіляти вхідний ПДВ відповідно до ст. 199 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202424
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202421
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202466