• Посилання скопійовано

Особливості застосування «вугільної» пільги з ПДВ

Підприємство придбаває вугілля у постачальника, який відмовився від застосування вугільної пільги з ПДВ. В подальшому частину вугілля буде продано із застосуванням пільги, а частину - без. Як формується ПК та ПЗ з ПДВ за такими операціями?

Пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ передбачене тимчасове, до 1 січня 2022 року, звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Крім того, п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ передбачено, що до 1 січня 2022 року постачальники вугілля та/або продуктів його збагачення застосовують касовий метод обліку податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ.

Разом з тим, платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви, форма якої наведена в додатку 3 до Порядку  №21.

У Заяві зазначається звітний (податковий) період, з якого платник податку не передбачає використання податкової пільги, але не раніше звітного (податкового) періоду, що настає за звітним (податковим) періодом, в якому подано заяву.

Тобто, заява подається до настання звітного періоду, в якому платник податку планує не користуватися пільгою, передбаченою п. 45 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.

Тут варто звернути увагу, що платники, які відмовилися від застосування "вугільної" пільги, визначають податкові зобов'язання за касовим методом. Якщо ж платник податку користується пільгою, то він визначає ПЗ та ПК з ПДВ за датою першої події.

 

Податковий кредит

Відповідно до пп. 198.3 ПКУ нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Таким чином, якщо підприємство придбаває вугілля у платника податку, що не користується податковою пільгою, то воно враховує всю суму ПДВ у складі свого ПК за отриманою від такого постачальника ПН. При цьому, якщо таке підприємство на момент придбання вугілля користується податковою пільгою, то воно визначає ПК за датою першої події.

 

Податкові зобов’язання

Якщо в подальшому постачання придбаного з ПДВ вугілля здійснюється із використання пільги, то такий платник податку має нарахувати ПЗ з ПДВ за правилами, визначеними пп. 198.5 ПКУ, якщо придбання таких товарів/послуг здійснювалося з ПДВ у період застосування ним такого пільгового режиму оподаткування ПДВ (у частині суми ПДВ, що було включено до ПК при придбанні такого вугілля і використано у звільнених операціях).

Якщо ж інша частина вугілля буде реалізовуватись без застосування податкової пільги, то підприємство визначає ПЗ з ПДВ за касовим методом, нараховує ПЗ з ПДВ на постачання такого вугілля у звичайному порядку, а включені до ПК суми ПДВ не коригує.

 

Алгоритм дій платника податку

Підсумовуючи вищенаведене зазначимо алгоритм дій платника податків:

  • суму ПДВ при придбанні вугілля слід включати до ПК (за умови реєстрації ПН);
  • нараховуються ПЗ з ПДВ у розмірі суми ПДВ, що було включено до ПК при придбанні вугілля, що використано у звільненій операції;
  • суму ПДВ включено до ПК при придбанні вугілля, що в подальшому підлягає постачанню та без застосування пільги не коригується, а ПЗ з ПДВ визначаються за загальною ставкою, але за касовим методом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202428
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202423
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202469