• Посилання скопійовано

Визначати фінрезультат потрібно у тому звітному періоді, в якому отримано передоплату

Який механізм (алгоритм) оподаткування ПДФО та порядок відображення продажу корпоративних прав в деклараціях?

Запитання: Юридична особа створена за участі фізособи-громадянина України. Засновник вирішив продати корпоративні права іншому громадянину України. Аби убезпечити себе від можливого непорядного вчинку покупця, продавець вирішив не передавати право власності на корпоративні права покупцеві аж до дати здійснення повного розрахунку за них. А отже, при цьому, договором купівлі-продажу такого корпоративного права, що укладений між Фізособою1 та Фізособою2, передбачається, що оплата суми вартості корпоративних прав за договором ( наприклад, сума вартості корпоративних прав складає 2 100 тис. грн.) надходитиме від Фізособи2 авансовими внесками (тобто – пердоплатно) кількома частинами протягом 3-х років (наприклад, шістьма рівними платежами, тобто - по 350 тис. грн щопівроку), а право власності на такі корпоративні права від Фізособи1 переходить до Фізособи2 лише на дату здійснення оплати заключної частини (остаточного останнього внеску) суми вартості корпоративних прав за договором. 

Який механізм (алгоритм) оподаткування ПДФО та порядок відображення такого продажу корпоративних прав в деклараціях Фізособи1 за кожен такий рік ? 

Оподаткування ПДФО операцій з купівлі-продажу фізособами цінних паперів відбувається згідно із п. 170.2 ПКУ. 

Нажаль, ця норма не розглядає порядок оподаткування операції з продажу фізособою цінних паперів, у випадку, коли такий продаж здійснюється на умовах попередньої або наступної після переходу права власності на такі папери оплати від покупця. 


 

Майже не розглядається така ситуація і в роз’ясненнях податківців.  Так, на сайті ДФСУ в „Базі знань” надається відповідь на запитання „Яким чином оподатковується інвестиційний прибуток, якщо договір купівлі-продажу інвестиційного активу укладено в звітному році, а перерахування коштів відбудеться у наступному році?” (тобто, для операції, яка є зворотна тій, що зазначена у запитанні). Однак і тут податківці не говорять чітко, що в цій ситуації буде датою отримання доходу за зазначеною операцією (дата переходу права власності чи дата отримання коштів в рахунок оплати). І чи повинен саме за цією датою визначатися фінансовий результат – прибуток або збиток за зазначеною операцією. Втім, з відповіді податківців можна зрозуміти, що вони схиляються до того, що саме дата оплати є датою отримання доходу, за якою слід визнати  інвестиційний прибуток або збиток: „Якщо договір купівлі – продажу інвестиційного активу, укладений у звітному році, а кошти від продажу інвестиційного активу фактично надійдуть у наступному році, то платник податку повинен задекларувати дохід в вигляді інвестиційного прибутку за підсумками року, в якому фактично отриманий такий дохід та у відповідних випадках, сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставками 15(17)%, визначеними п.167.1 ст.167 ПКУ.”

Тож, за аналогією, визначати фінансовий результат потрібно у тому звітному періоді, в якому фізособа отримає передоплату за зазначені цінні папери. І якщо йдеться про часткову передоплату, то і витрати для визначення прибутку або збитку треба враховувати пропорційно частці отриманої передоплати. Але, оскільки це прямо не прописано в ПКУ, то, для уникнення проблем при камеральній перевірці річної декларації з ПДФО, фізособі – продавцю варто отримати індивідуальну податкову консультацію з цього питання в ДПІ за місцем обліку. 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202468
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024190
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 5074
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436