• Посилання скопійовано

Придбання землі з «довіском»: як оприбуткувати?

Підприємство-єдинник купило будинок з територією, на якій є різне б/у обладнання. Як оформити ці основні засоби, відобразити їх у бухобліку, за якою ціною і чи сплачувати єдиний податок при оприбуткуванні? Як розрахувати екоподаток підприємству, у якого зберігаються і видаються ПММ для власних потреб?

Запитання: Підприємство-єдинник купило будинок з землею, на території якої є різне б/у обладнання: бочка для ПММ (10 т, знаходиться на бетоні вище землі і огороджена), свердловина. Як документально оформити такі основні засоби, відобразити їх у бухобліку, за якою ціною і чи потрібно сплачувати єдиний податок при оприбуткуванні? На якому рахунку оприбуткувати бочку для ПММ, свердловину, до якої групи віднести? Як розрахувати екоподаток підприємству-єдиннику, у якого зберігаються і видаються ПММ для власних потреб (є бочка для ПММ)?

Відповідь: 

Особливості оприбуткування

Згідно з ч. 1 ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч. 1 ст. 190 ЦКУ). Своєю чергою, річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ст. 179 ЦКУ).

Майном є як приміщення та земля, так і свердловина та бочка ПММ.

З огляду на це зауважимо наступне.

 

Якщо договірними відносинами передбачено придбання свердловини та бочки з ПММ

Якщо відповідно до договору купівлі-продажу приміщення та землі у власність покупця перейшло усе, що знаходиться на території земділянки, тобто й свердловина та бочка ПММ, то при їх оприбуткуванні потрібно буде розбити усі придбані ОЗ в цілому на окремі складові відповідно до п. 9 П(С)БО 7 «Основні засоби». 

Так, первісна вартість об'єктів основних засобів, зобов'язання за які визначені загальною сумою, визначається розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об'єкта основних засобів.

Своєю чергою, справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19 «Об'єднання підприємств»).

Свердловиною згідно з ст. 1 Закону України «Гірничий Закон України» від 06.10.1999 р. №1127 є циліндрична гірнича виробка, створена бурами або іншими буровими інструментами.

Відповідно до Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту України від 17.08.2000 р. №507, водяні свердловини відносяться до трубопровідних систем, які своєю чергою, є складовими інженерних споруд.

Вважаємо, що найбільш підходящий рахунок для облік свердловини є субрахунок 103 «Будинки та споруди». Зауважимо, що опосередковано податківці погоджуються із цим з точки зору податкового обліку. Так, у листі ДФС від 28.10.2015 р. №23639/10/28-10-06-11 вони зауважили, що застосування платником податків прямолінійного методу нарахування амортизації свердловин, які використовуються для розробки нафтових та газових родовищ, як об'єкта 3-ї групи «Споруди» з мінімально допустимим строком корисного використання (експлуатації) 15 років, не буде суперечити положенням ст. 138 ПКУ.

Якщо підприємство не використовуватиме свердловину, то відповідно на період її консервації амортизація не нараховується (п. 23 П(С)БО 7).

Що стосується обліку бочки для ПММ, то він ведеться за субрахунком 115 «Інвентарна тара». Адже інвентарна тара є багатооборотною тарою тривалого використання, яка постійно перебуває на підприємстві і використовується для зберігання товарно-матеріальних цінностей на складах або для забезпечення технологічних процесів виробництва, для зберігання рідких та сипучих речовин (баки, діжки, чани, малі цистерни тощо), а також для забезпечення торгівельного процесу у роздрібній торгівлі (контейнери, візки, корзини тощо).

Якщо договірними відносинами НЕ передбачено придбання свердловини та бочки з ПММ, у такому випадку право власності на таке майно як свердловина та бочка для ПММ не перейшло до нового власника землі та приміщення, а тому не відображаються на балансі такого підприємства.

Згідно з Інструкцією №291 цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні,  відображаються на позабалансових рахунках. 

Втім, і роз’яснення до найбільш підходящого рахунку для цього (02 «Активи на відповідальному зберіганні») вимагає наявності договорів, приймально-передавальних актів, тощо. Тому, якщо немає ніякого документального оформлення передачі права використання такого майна як свердловини та бочки для ПММ, то відповідно підприємство не має законного права його використовувати, а отже, й обліковувати на позабалансовому рахунку.

Якщо ж підприємство все ж таки бажає використовувати це майно як власник або орендар, йому треба оформити це право власності або оренди на підставі відповідного договору із їх нинішнім власником (скоріш за все, особою, яка продала будинок і землю, хоча і цей факт треба буде встановити за правовстановлюючими документами). 

 

Екоподаток

Згідно з п. 240.1 ПКУ платниками податку є суб'єкти господарювання, які здійснюють, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Згідно з пп. 14.1.230 ПКУ, під стаціонарним джерелом забруднення розуміється підприємство, цех, агрегат, установку або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.

Але, на нашу думку, бочка для зберігання ПММ, хоча і належить, безумовно, до стаціонарних об’єктів, але викидів в атмосферне повітря або у водні об’єкти не здійснює. Тож, вона не є об’єктом сплати екологічного податку. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • ТОВ перестане відповідати вимогам Дія. Сіті: що з оподаткуванням в такому випадку?
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті, платником податку на особливих умовах. Очікується, що в липні – вересні 2024 року ТОВ не відповідатиме вимогам Дія. Сіті по середньообліковій кількості працівників та по розміру середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів. Але критерій ч. 4 ст. 5 Закону №1667 за 2024 рік дотримується. Коли ТОВ має перейти на загальну систему оподаткування?
    16.05.202415
  • Оподаткування процентів з позики, отриманої від нерезидента
    Підприємство – резидент України отримало процентну позику від нерезидента – пов’язаної особи (засновника, Кіпр). Чи потрібно платити податок на доходи нерезидента при виплаті процентів? Чи потрібно подавати звіт про контрольовані операції? Чи виникатиме податкова різниця?
    15.05.202421
  • Фізособа - нерезидент продає квартиру: які податкові наслідки?
    Громадянин Данії має у власності квартиру в Україні, планує продати її юрособі – резиденту України. За останні три роки не було жодних операцій з нерухомістю. Фізособа має РНОКПП та відкритий поточний рахунок в Україні. Як оподатковується така операція?
    15.05.202423
  • КІК надає послуги резидентам України: нюанси оподаткування
    Компанія зареєстрована в США. Засновник – юрособа, резидент України. Чи можуть клієнти з України (ФОП, юрособа) сплачувати за користування crm-системою на закордонний рахунок компанії США? Які звіти має подавати юрособа-резидент щодо компанії нерезидента?
    14.05.202430
  • Оподаткування допомоги мобілізованому спеціалісту резидента Дія. Сіті
    Резидент Дія. Сіті вирішив за власний кошт нараховувати спеціалісту щомісячно допомогу у розмірі зарплати. При дотриманні критеріїв оподаткування проводилося ПДФО (5%), ВЗ (1,5 %) та ЄСВ з МЗП. Як оподатковуватиметься допомога мобілізованому – як дохід у вигляді додаткового блага?
    13.05.202415