• Посилання скопійовано

Підсумований облік робочого часу при відсутності святкових та неробочих днів

Працівникам встановлений підсумований облік робочого часу з обліковим періодом - рік. Під час військового стану ст. 71-73 КЗпП не застосовуються, тому норма тривалості робочого часу при 40-год. робочому тижні збільшилася. Працівники продовжують працювати за тим графіком, що діяв раніше. Під час підрахунку річного фонду робочого часу у багатьох з них фактичний підсумок робочого часу є меншим, ніж норма тривалості робочого часу на 2023 р. при 40 год. робочому тижні. Як врахувати дану ситуацію при нарахуванні заробітної плати та відобразити в обліку?

Підсумований облік робочого часу встановлюється на безперервно діючих підприємствах, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановленої для такої категорії працівників щоденної чи щотижневої тривалості робочого часу так, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 61 КЗпП).

Робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 КЗпП, щоб тривалість перерви в роботі між змінами була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП), щоб тривалість щотижневого безперервного відпочинку не була меншою, як сорок дві години (ст. 70 КЗпП). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (ч. 2 ст. 59 КЗпП) (Методрекомендації №138). 

Норму тривалості робочого часу в годинах при 40-годинному робочому тижні на кожен календарний рік рекомендує щороку Мінсоцполітики у своїх листах.

Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць, але в окремих випадках може бути  квартал, півріччя, рік тощо (п. 6 Методрекомендацій №138), який охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. 

Чим триваліший такий період, тим легше компенсувати недопрацьовані в одному місяці години переробітком в іншому місяці. 

Час, відпрацьований понад нормальну тривалість робочого часу, визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом роботи згідно з табелем та нормою тривалості робочого часу за обліковий період. 

Однак визначається такий час тільки наприкінці облікового періоду та не повинен перевищувати 120 годин на рік та оплачується в кінці такого періоду. Проте, під час воєнного стану скасована дія ч. 1 ст. 65 КЗпП, що встановлює граничні норми надурочних годин. Тож у період дії воєнного стану зазначене обмеження не діє. Також є можливість працювати без святкових та неробочих днів, робота в такі дні проводиться на загальних підставах (ст. 6 Закону № 2136).

Оскільки на підприємстві встановлений обліковий період рік, за підсумками якого відсутні наднормові години та за умови відпрацювання протягом року всіх днів за графіком, то оплата працівнику буде здійснюватися тільки за виконану норму праці (щомісячно) без оплати наднормових в кінці облікового періоду.

Проте, могло статися так, що при визначенні наднормових, оскільки вийшло менше відпрацьованих годин згідно графіків з річною нормою, роботодавець не виключив дні перебування працівника у відпустці щорічній чи без збереження заробітної плати, чи дні тимчасової непрацездатності. Тому при остаточній виплаті зарплати за грудень, потрібно цей момент взяти до уваги при обрахунку наднормових за річний обліковий період.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»