• Посилання скопійовано

Індексація зарплати є обов'язковою, в іншому випадку - штраф

Чи обов'язково індексувати зарплату? Хто перевіряє дотримання законодавства щодо індексації та які штрафні санкції за його порушення передбачено? Чи поширюється мораторій на перевірки на індексацію в 2015 — 2016 рр.?

Індексація заробітної плати є обов'язковою (ст. 95 КЗпП та ст.1 Закону “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 р. № 1282-XII, далі – Закон №1282). Порядок проведення індексації регламентовано Постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.

Нарахування індексації не входить до сфери контролю ДФСУ (тільки загальний контроль укладення із працівниками трудових договорів). Перевірки працедавців з питань дотримання трудового законодавства в частині індексації проводять Державна інспекція України з питань праці та їх територіальні органи (пп. 1 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затверджене указом  №386/2011).


Щодо відповідальності, то згідно зі ст. 265 КЗпП за порушення норм трудового законодавства до підприємства може бути застосована фінансова відповідальність у вигляді штрафу в розмірі однієї мінімальної зарплати (1218 грн.). Крім того,  ст.15 Закону №1282 передбачає, що за порушення законодавства про індексацію посадові особи підприємств притягуються до відповідальності.  Норми ст. 41 КУпАП передбачають накладення на винних у не проведенні індексації посадових осіб  штраф в розмірі від 30 до 100 н.м.д.г.(від 510 до 1700 грн.). Є ще й ст. 172 ККУ та відповідальність як за грубе порушення законодавства про працю: ненарахування індексації може стати грубим порушенням, якщо таким його визнає суд — наприклад, унаслідок великої суми ненарахованої індексації, масовості, тривалості цього порушення тощо. 

Протягом 2015 — 2016 рр. перевірок Держпраці працедавцям, наймовірніше,  можна не чекати, адже  протягом цих двох років. підприємства, установи та організації, фізособи-підприємці з обсягом доходу до 20 млн грн за попередній календарний рік не перевіряються. Виключення становлять тільки заяви самих суб'єкта господарювання, окремий дозвіл КМУ, рішення суду або вимоги Кримінального процесуального кодексу України щодо конкретного суб’єкта господарювання. Якщо ж сам працівник поскаржиться за не нарахування та невиплату сум індексації, перевірки не уникнути.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245191
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5804
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023187
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085