• Посилання скопійовано

Як оформити заяву на нецільову благодійну допомогу?

Чи достатньо в заяві зазначити "Прошу надати нецільову благодійну допомогу за сімейними обставинами"? Якщо керівник пише візу типу "Виплатити Х гривень", сума має бути зазначена до вирахування податків чи та, з якої утримують податки? Податки утримувати із зарплати чи з нарахованої допомоги? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Чи достатньо в заяві зазначити "Прошу надати нецільову благодійну допомогу за сімейними обставинами"? 

Для відображення в обліку кожної господарської операції мають бути відповідні первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Це встановлено ст. 9 Закону про бухоблік.

При наданні нецільової благодійної допомоги працівникам зазвичай оформлюються:

  • заява від працівника;
  • наказ керівника підприємства на підставі заяв про надання благодійної допомоги. 

Якщо ініціатива надання допомоги належить керівнику, можна обійтися одним наказом, без заяв.

Нецільова допомога відповідно до пп. 3.31 Iнструкції №5 є матеріальною допомогою разового характеру та «іншою виплатою, що не належить до фонду оплати праці».

Згідно з пп. 14 розділу I Переліку №1170, ЄСВ не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання. 

Отже, не є об’єктом оподаткування ЄСВ надана працівнику разова МД у будь-якому розмірі.

Врахувавши зазначене, розуміємо, якщо нецільова благодійна допомога надається декільком працівникам, а не всім і не більшості, і необхідність у її отриманні виникла раптово, то вона вважається разовою. Працівник в заяві може написати: «Прошу надати нецільову матеріальну допомогу у зв'язку із сімейними обставинами». 

 

Якщо керівник пише візу типу "Виплатити Х гривень", сума має бути зазначена до вирахування податків чи та, з якої утримують податки? 

Рішення про видачу та розмір такої допомоги приймає керівник підприємства на власний розсуд та фіксує суму на заяві. Сума вказується та, з якої при необхідності потрібно буде утримати ПДФО та ВЗ.

Тобто, відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, встановленого на 1 січня такого року (у 2023 – 3760,00 грн).

Сума перевищення нецільової допомоги над вказаним розміром включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи, і підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором на загальних підставах.

 

Податки утримувати із заробітної плати чи з нарахованої допомоги? 

Звісно ж, ПДФО та ВЗ із суми перевищення, потрібно утримати саме із допомоги, тобто з оподатковуваного грошового доходу, а не з іншого доходу, наприклад, із зарплати. Відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку ПДФО, визначену в ст. 167 ПКУ. В даному випадку це 18%.

Тож кожний грошовий дохід оподатковується саме за рахунок цього доходу.

 

Яка ознака доходу для додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Податківці рекомендують всю суму нецільової благодійної допомоги, у тому числі ту, що перевищує встановлений граничний розмір, відображати за ознакою доходу «169» - див. нашу новину тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Договір оренди укладено з сільською радою: як звітувати?
    Підприємство – платник єдиного податку IV групи планує укласти договір оренди земельної ділянки з сільською радою строком на 11 місяців. Договір реєструється в книзі реєстрації короткострокових договорів. Як відзвітувати за такі земельні ділянки?
    16.05.202418
  • Перелік звітів для подання у ТЦК та СП
    Який перелік звітів з військового обліку для юридичної особи?
    15.05.20242 0633
  • Переукладено договір оренди на новий строк: що з формою №20-ОПП?
    Договір оренди обладнання закінчився 30.04.2024 р. (договір 1), сформовано акт на повернення обладнання з оренди. Новий договір оренди укладено 01.05.2024 р. (договір 2). Договір укладено на тих же умовах, з тим же орендарем. Обладнання знову передано за актом прийому-передачі. Чи потрібно подавати ф. №20-ОПП на повернення з оренди обладнання та передачу в оренду за новим договором?
    15.05.2024521
  • Не відобразили подарунки працівникам в додатку 1 єдиної звітності: як виправити?
    В грудні 2023 року працівникам були видані подарунки та нарахований ЄСВ 22%, проте вони не були відображені у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ІV квартал 2023 року. У додатку 4ДФ єдиної звітності подарунки відображені за ознакою доходу «160». Як виправити додаток 1?
    08.05.2024358
  • Звітність КІК щодо новоствореної юрособи
    Фізособа в листопаді 2023 року зареєструвала підприємство за кордоном (КІК). Дохід по КІК в 2023 році не отримувався. Чи потрібно подавати звітність по КІК за 2023 рік?
    01.05.202443