• Посилання скопійовано

Бухоблік капітального ремонту орендованих основних засобів в 2015 році не змінився

Підприємство з обсягом доходу більше 20 млн. грн. за 2014 р. в 2013 р. відремонтувало орендовані ОЗ. Вартість ремонту відображено на рахунку 117, а в податковому обліку створено об'єкт групи 5. Прийнято рішення амортизувати створені об'єкти 5 років, що дорівнює строку, на який підприємство взяло об'єкт в оренду. Як вести такий облік з 2015 р.?

Запитання: Підприємство з обсягом доходу більше 20 млн. грн. за 2014 р. в 2013 р. відремонтувало орендовані ОЗ (вартість кап. ремонту не відшкодовується орендарю ні одразу, ні при поверененні об'єкта оренди орендодавцю). Вартість ремонту відображено на рах. 117 та в податковому обліку створено об'єкт групи 5, прийнято рішення амортизувати створені об'єкти 5 років, що дорівнює строку, на який підприємство взяло об'єкт в оренду. Як треба вести такий облік починаючи з 2015 р. на рах. 117 та гр. 5? Якщо об'єкт оренди буде повернуто орендодавцю достроково, як недоамортизовану вартість відобразити в обліку орендаря? Чи буде мати орендар право на недоамортизовану частину ремонтів в складі витрат та чи потрібно визнати податкові зобов'язання з ПДВ в частині недоамортизованої вартості ремонтів?

Відповідь: Бухгалтерський облік капітального ремонту орендованих ОЗ в 2015 році не змінився. Отже, згідно із Інструкцією про застосування плану рахунків, витрати на проведення капітального ремонту ОЗ, який знаходиться в оперативній оренді, відображаються за субрахунком 117 "Інші необоротні матеріальні активи". Строк та метод амортизації такого ОЗ встановлює сам орендар. 

А ось в податковому обліку платників податку на прибуток відбулися зміни. Вести окремий податковий облік ОЗ повинні тільки ті з них, які мають проводити коригування фінансового результату до оподаткування, розрахованого в бухгалтерському обліку, на ті, які, зокрема, передбачені ст. 138 ПКУ. Проводити такі коригування повинні ті, у кого  річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцяти мільйонів гривень. І до коригувань, передбачених ст. 138 ПКУ, зокрема належать: 


- збільшення фінрезультату на суму нарахованої в бухгалтерському обліку амортизації ОЗ;

- зменшення фінрезультату на суму розрахованої амортизації ОЗ відповідно до п. 138.3 ПКУ.

Тож, платник податку, який повинен проводити таке коригування фінрезультату, зобов’язаний нараховувати амортизацію ОЗ в окремому обліку, за правилами, встановленими п. 138.3 ПКУ. Зокрема, за ними і за п. 11 підр. 4 р. ХХ ПКУ, при розрахунку амортизації ОЗ балансова вартість ОЗ станом на 1 січня 2015 року має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31 грудня 2014 року відповідно до статей 144 - 146 та 148 розділу III ПКУ у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Отже, оскільки капітальний ремонт проведено в 2014 році і тоді було створено окремий ОЗ в групі 5, в 2015 році в податковому обліку цей об’єкт залишається в податковому обліку в групі 5 і амортизується відповідно до методу та строку амортизації, обраним платником податку. 

При поверненні орендованого ОЗ, частка вартості його капітального ремонту, яка на дату повернення не буде замортизована, потрапить до витрат орендаря (субрахунок 976 "Списання необоротних активів"). 

В податковому обліку такий орендар, якщо він повинен буде проводити корегування фінрезультату до оподаткування, повинен буде провести наступне корегування при такому списанні: 

- збільшення фінрезультату на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначену в бухгалтерському обліку, при ліквідації такого об’єкта.;

- зменшення фінрезультату на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначену з урахуванням положень ПКУ (тобто, різницю між первісною вартістю та нарахованою амортизацією в податковому обліку) при ліквідації такого об’єкта.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025813