• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості: відображаємо в бухобліку

Як у податковому та бухгалтерському обліку відображається списання дебіторської заборгованості, у разі отримання попередньої оплати продавцем за послуги, якщо продавець СПД знаходиться у стані припинення діяльності?

Запитання: Як у податковому та бухгалтерському обліку платника податку на прибуток — покупця, який є платником ПДВ відображається списання дебіторської заборгованості, у разі отримання попередньої оплати продавцем за послуги (організація подорожі), якщо продавець СПД згідно ЄДР знаходиться у стані припинення діяльності? Послугу виконано , але документи підтверджуючі факт виконання послуги підприємство не отримало

Відповідь: В разі попередньої оплати за послуги, у їх замовника виникає дебіторська заборгованість. І вона зберігається у бухгалтерському обліку (як складова активів підприємства) до того часу, як ця заборгованість відповідає ознакам активів – тобто, її можна чітко визначити у грошовому вираженні і її наявність приведе до економічних вигод у майбутньому. Таким чином, дебіторська заборгованість списується з балансу підприємства у двох випадках – або при її погашенні, або при її анулюванні підприємством за власним бажанням чи у зв’язку із закінченням строку позовної давності.  

Нагадаємо, що строк позовної давності – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України). Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, але її може бути збільшено подовжено за домовленістю сторін (ст. 257, 259 ЦКУ).

Якщо боржником є юрособа, то, в разі ліквідації такого підприємства у зв’язку із банкрутством (і якщо борг так і не було погашено за рахунок майна боржника до його ліквідації), підприємство, яке сплатило йому попередню оплату за послуги, вже не зможе захистити своє цивільне право/інтерес (ст. 609 ЦКУ). Отже, і в цьому разі дебіторська заборгованість стає безнадійною і списується з балансу кредитора. 

А ось якщо боржником є фізособа, навіть підприємець, слід зважати на те, що вітчизняне цивільне законодавство не відокремлює фізособу як громадянина та підприємця у зв’язку із виконанням ним зобов’язань. Отже, борг, який мала фізособа як підприємець до припинення підприємницької діяльності, залишається боргом такої фізособи. І припинення підприємницької діяльності не означає, що у кредитора втрачено право вимагати розірвання договору і повернення авансу від такої фізособи, в тому числі, через суд. А тому припинення фізособою підприємницької діяльності не призводить до списання дебіторської заборгованості у її кредиторів до закінчення строку позовної давності або погашення такої заборгованості.      

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відображення поточних ремонтів в податковому обліку
    Підприємство на МСФЗ здійснило благоустрій (укладання тротуарної плитки) на міській землі біля власної будівлі, витрати не створюють об’єкт ОЗ і не дають економічної вигоди. Чи підлягають такі витрати капіталізації та амортизації в податковому обліку? Якщо це поточні невиробничі витрати, чи потрібно їх коригувати в податковому обліку і яким чином?
    Сьогодні 13:281
  • Облікові аспекти виплати дивідендів у негрошовій формі
    ТОВ планує провести виплату дивідендів у негрошовій формі, зокрема, товарами. Як відобразити операцію в обліку та оподаткувати?
    Сьогодні 12:066
  • Ремонт майна, отриманого в управління: як облікувати?
    Які правові особливості здійснення управителем ремонтів майна, отриманого в управління? Як такі витрати відображаються в бухобліку?
    Сьогодні 11:2712
  • Класифікація заборгованості за кредитними лініями в балансі
    На дату балансу за двома відновлювальними кредитними лініями на 18 і 36 місяців використано максимальний ліміт. Як правильно відображати таку заборгованість у балансі: розподіляти на довгострокову і поточну частину чи всю суму показувати як короткострокову, враховуючи можливість дострокового погашення?
    02.05.2025157
  • Як відобразити в обліку безоплатний експорт необоротних активів та запасів?
    ТОВ імпортувало активи на безоплатній основі (рах.10, 11, 22). МНМА повністю замортизовані, ОЗ (Дт10) - ні, МШП - не списані. Проєкт закінчено і потреба в них відпала. Тому всі отримані активи повертаються нерезиденту також безоплатно. Як відобразити дану операцію в обліку?
    30.04.202553