• Посилання скопійовано

Передача ОС в уставной фонд: бухгалтерский и налоговый учет

Как осуществляется бухгалтерский и налоговый учет при передаче основных средств малого предприятия в уставной фонд другого предприятия?

На данный момент определения того, что является малым предприятием, законодательство не содержит. В ст. 55 Хозяйственного кодекса Украины есть определения субъектов малого предпринимательства и субъектов микропредпринимательства, однако из вопроса непонятно, к каким именно субъектам относится ваше предприятие. 

Непонятно также, плательщиком каких налогов является предприятие, которое передает ОС в уставной фонд другого предприятия. А это важно, так как для плательщиков налога на прибыль и НДС такая передача является одновременно и поставкой (исходя из пп. 14.1.191 НКУ и пп. 14.1.244 НКУ), и реализацией такого ОС (исходя из пп. 14.1.202 НКУ), а значит, подпадает под объект обложения. Базой обложения в данном случае будет договорная цена (т.е., та стоимость, по которой ОС передаются другому предприятию). Обычная цена, определенная согласно ст. 39 НКУ, с 01.09.2013 г. применяется только для контролируемых операций (перечень которых установлен п. 39.2 НКУ).    

А вот для плательщиков единого налога такая передача в облагаемый доход не попадает (исходя из ст. 292 НКУ). 

В отношении же бухгалтерского учета, в вопросе не указано, какой бухгалтерский учет ведет ваше предприятие, поэтому исходим из наиболее распространенной ситуации: предприятие ведет обычный бухгалтерский учет по национальным положениям (стандартам) бухгалтерского учета. 

В таком случае, предприятию, передающему ОС в уставной фонд другого предприятия, нужно оформить эту операцию следующим образом: 

1) датой принятия решения о такой передаче перевести ОС в состав необоротных активов, которые содержатся для продажи по остаточной стоимости: 

Дт 131 «Износ основных средств» Кт 10 «Основные средства» на сумму износа

Дт 286 «Необоротные активы и группы выбытия, которые содержатся для продажи» Кт 10 на сумму остаточной стоимости;

2)при передаче на основании первичных документов (например, акта по форме №ОЗ-1) отразить реализацию такого актива: 

Дт 943 «Себестоимость реализованных производственных запасов» Кт 286 по себестоимости такого актива

Дт 377 «Расчеты с прочими дебиторами» Кт 712 «Доход от реализации прочих оборотных активов» на сумму, по которой ОС вносится в уставной капитал предприятия

если предприятие, которое делает взнос, является плательщиком НДС: 

Дт 712 Кт 641/НДС на сумму налогового обязательства по НДС

3) отразить полученные в обмен на ОС инвестиции в другое предприятие:

Дт 14 «Долгосрочные финансовые инвестиции» Кт 377 «Расчеты с прочими дебиторами» на сумму полученных корпоративных прав и т.д. в обмен на ОС.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809