• Посилання скопійовано

Підприємства самостійно вирішують, чи використовувати подорожні листи у своїй діяльності

З низки законів вилучено посилання на подорожні листи. Чи означає це, що підприємства, які експлуатують легкові та вантажні авто, можуть не виписувати водіям подорожні листи? Чи має право підприємство в такому разі використовувати подорожній лист вантажного авто за типовою формою №2?

Запитання: Відповідно до Закону України від 05.07.2011 р. №3565-VI у текстах законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух" та "Про міліцію" вилучено посилання на подорожні листи будь-яких автотранспортних засобів, у тому числі й вантажних автомобілів. Чи значить це, що підприємства, які експлуатують у своїй господарській діяльності як легкові, так і вантажні автомобілі, мають право не виписувати водіям подорожні листи? Чи має право підприємство в такому разі використовувати подорожній лист вантажного автомобіля за типовою формою №2, затвердженою наказом Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 №488/346 ? Або можливо підприємствам необхідно розробляти свою власну форму подорожнього листа для вантажного автомобіля?

Відповідь: У листі Міністерства інфраструктури України від 23.04.2013 р. №4492/25/10-13 зазначається, що скасовано було наказ Держкомстату України від 17.02.98 р. №74, яким було затверджено типову форму первинного обліку роботи службового легкового автомобіля та Інструкція про порядок її застосування (на підставі наказу Державної служби статистики України від 19.03.2013 р. №95). Поряд з цим суб'єкти господарювання можуть застосовувати самостійно виготовлені бланки первинних документів, у тому числі подорожніх листів, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм, що передбачено пунктом 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05 .95 р. №88.


Разом з тим в листі зазначається, що форму подорожнього листа вантажного автомобіля затверджено спільним наказом Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 р. №488/346. Цей наказ ще діє і форму, затверджену ним підприємства можуть використовувати як документ первинного обліку роботи автотранспортних засобів, який підтверджує витрати, пов'язані із здійсненням перевезень, і як первинний бухгалтерський документ, що застосовується для бухгалтерського обліку відповідних господарських операцій, в тому числі списання витраченого палива і мастильних матеріалів. 

Більш того, у листі від 20.11.2012 р. №25/3717-12 Міністерство інфраструктури України зазначало, що дійсно, Законом України від 05.07.2011 p. №3565-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень" скасовано обов'язковість пред'явлення подорожніх листів органам ДАІ МВС та їх застосування підприємствами, що експлуатують колісні транспортні засоби. Разом з тим подорожній лист вантажного автомобіля продовжують застосовувати підприємства для обліку роботи автомобіля і водія, складення звітів за формами державних статистичних спостережень. І, на думку Міністерства, скасування типової форми №2 "Подорожній лист вантажного автомобіля", затвердженої наказом Мінтрансу та Мінстату України від 29.12.95 р. №488/346, є недоцільним, оскільки її використання задовольняє потреби підприємств щодо обліку робочого часу водія, обліку витрат та списання палива.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік кредитної лінії, яка є короткостроковим зобов'язанням
    Компанія підписала договір на відкриття кредитної лінії в доларах. Призначення кредитної лінії - фінансування оборотного капіталу. Строк дії максимального ліміту - до 13.07.2028 р., строк користування кредитом -12 місяців з дня отримання кредиту,але не пізніше 13.07.2028 року. Як облікувати даний кредит?
    23.07.202526
  • Відображення в бухобліку субгранту на придбання основного засобу
    Підприємство - платник ПДВ і податку на прибуок отримало субгрант від громадської організації на закупку основного засобу. Як відобразити цю операцію в бухобліку?
    23.07.202519
  • Відображення гарантійної заміни в обліку продавця
    Покупець повернув придбаний у підприємства двигун для гарантійного ремонту або заміни (виробництво Німеччина). Підприємство здійснило гарантійну заміну двигуна за вланий рахунок (ремонту він не підлягав). Як відобразити в обліку таку операцію? При переданні нового двигуна (гарантійній заміні) підприємство оформило ПН з типом причини «15». Чи правильно це?
    22.07.202529
  • Враховуємо первинку після перевірки: нюанси обліку
    ДПС було проведено перевірку за 2024 р. та виявлено відсутність оригіналів первинних документів щодо послуг (рахунок 63, 68). Витрати було знято і, відповідно, проведено виправлення в обліку. У поточному періоді ТОВ отримало оригінали документів за 2024 р. Як відобразити дану операцію в обліку?
    21.07.202594
  • Облік та документація при будівництві СЕС з давальницьких матеріалів
    Які документи необхідно оформити та які бухгалтерські проведення слід зробити замовнику та виконавцю під час будівництва сонячної електростанції (СЕС), якщо замовник передає виконавцю матеріали та обладнання? Як правильно обліковувати збудовану СЕС на балансі замовника?
    21.07.202531