• Посилання скопійовано

Надання вантажних транспортних послуг: чи має "єдинник" вести облік палива?

ФОП на ІІІ групі ЄП, неплатник ПДВ, провадить діяльність із надання вантажних транспортних послуг. Чи повинен він вести облік палива і оформляти шляхові листи? Чи повинні водії складати авансові звіти після повернення з відрядження, оскільки ФОП надає їм кошти на відрядження?

Загальний підход до обліку витрат ФОП на ЄП, неплатника ПДВ

Відповідно до абз. 1-2 пп. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 пп. 44.1 ПКУ.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет (абз. 4 пп. 296.1 ПКУ).

Згідно з абз. 1 пп. 296.1 ПКУ ФОП – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

На підставі наведених вище норм ПКУ випливає, що ФОП на ЄП – неплатники ПДВ не повинні підтверджувати документами (в тому числі первинними документами) витрати на придбання товарів/послуг, а повинні вести лише облік доходів з урахуванням вимог пп. 44.1 ПКУ. 

Так само відповідає ДПС на питання в ЗІР (107.01.06): "Чи повинні ФОП – платники ЄП першої – третьої груп, які не є платниками ПДВ (крім е-резидентів), вести облік доходів та витрат?".

 

Чи потрібно вести облік палива?

Паливо — це витратна частина діяльності ФОП. Тобто, це витрати, які потрібно понести, щоб отримати доходи.  Вище ми зазначили, що для ФОП на ЄП – неплатника ПДВ немає обов’язку вести облік витрат. Таким чином, для такого ФОП, на наш погляд, немає обов’язку вести облік палива.

 

Чи потрібно оформляти шляхові (подорожні) листи?

Чинними нормативними документами не встановлено форму таких листів і не встановлено обов’язок складання таких документів. 

Тому, на наш погляд, ФОП на ЄП неплатник ПДВ не зобов’язаний оформляти такі листи. 

Необхідність оформлення таких листів чи інших подібних документів виникає тільки для ФОП на ЄП – платників ПДВ. Про це ми писали тут: Чи потрібно ФОП - «єдиннику» мати подорожні листи? (dtkt.ua)

 

Чи повинні водії складати авансові звіти?

Згідно з оновленою з 01.04.2023 р. редакцією пп. 170.9.4 ПКУавансовий звіт подають у разі: 

а) наявності оподатковуваного доходу, визначеного відповідно до пп. 170.9.1 ПКУ, з метою розрахунку суми податку на доходи фізосіб (а отже, і військового збору);

б) використання платником податку готівки понад суму добових витрат (включно з отриманою із застосуванням платіжних інструментів).

Якщо ж оподатковуваного доходу не виникає, то подавати авансовий звіт ПКУ не передбачено. 

Водії повинні лише надати первинні документи, які підтверджують витрачання коштів, наприклад, на придбання пального тощо.

Детальніше про відрядні та підзвітні кошти можна почитати тут: Відрядні та підзвітні кошти: зміни з 1 квітня | Журнали online — «Дебет-Кредит» (dtkt.ua).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відходи, які утворилися в результаті переробки давальницької сировини від нерезидента утилізовано: облік та оподаткування
    Підприємство-платник ЄП ІІІ групи за ставкою 3% працює з нерезидентом за контрактом переробки давальницької сировини. В процесі переробки утворюються виробничі відходи. При вивозі готової продукції митний орган визначає, що відходи мають госпцінність та переводить у митний режим імпорту зі сплатою податків за справедливою вартістю. Відповідно до умов договору, відходи на прохання замовника утилізуються на території України. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ на вартість утилізованих відходів?
    09.05.202412
  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    08.05.202428
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202455
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202412
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202426